سیاست

نماینده مجلس: دهک آخر هم باید یارانه دریافت کند؛ همه ملت ایران هستند – خبر نیوز


محمدحسن آصفری، نماینده اراک درباره پرداخت یارانه‌های ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی از سوی دولت به دهک‌های جامعه و این‌که آیا پرداخت این مبلغ می‌تواند مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم را برطرف کند، گفت: بحث پرداخت یارانه به مردم کار خوبی بود که دولت انجام داد؛ چرا که چندین سال علیرغم افزایش قیمت حامل‌های انرژی، یارانه افزایشی پیدا نکرد .

نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که انشاالله این طرح به صورت کامل اجرایی و عملیاتی شود، چرا که طبق مصوبه مجلس دولت باید به ۷۵ میلیون از مردم یارانه پرداخت کند، خاطرنشان کرد: بخشی از مردم علیرغم اینکه قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است یارانه خودشان را دریافت نکرده‌اند و توقع از دولت این است که نسبت به مدیریت این گروه از مردم که اقشار آسیب‌پذیرند، اقدام کند.

وی ادامه داد: افرادی که یارانه دریافت نکرده‌اند بسیاری‌شان بازنشستگان فرهنگیان، کارمندان، بازنشستگان نیروهای مسلح سپاه و ارتش و کارگران شهرداری هستند و توقع این است که دولت زودتر این موارد را اصلاح کند و تکلیف این بندگان خدا که یارانه دریافت نکرده‌اند را هرچه سریع‌تر مشخص و یارانه‌شان را پرداخت کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که مطرح می‌شود پس از مرحله پرداخت نقدی یارانه به مردم، بن کارت‌های الکترونیکی داده می‌شود که این امر باعث نگرانی‌هایی در سطح جامعه شده است، آیا مجلس در این بحث قانونی دارد، گفت: مجلس اختیار را در این خصوص به دولت داده است که هر طوری که خودش آماده است، اقدام کند. اگر می‌تواند پول نقد به مردم دهد اگر که نه بن کارت بدهد؛ در واقع این اختیار به دولت داده شده است که هر طور توان دارد، دست به عمل بزند.

وی تاکید کرد: به اعتقاد من یارانه‌ها در حال حاضر باید به صورت نقدی به مردم داده شود تا خودشان انتخاب کنند چه کالایی را نیاز دارند و دست به تامین آن بزنند؛ این روش مطمئناً بهتر است و رضایتمندی بیشتر را به دنبال خواهد داشت تا این‌که بخواهیم کالایی را مشخص کنیم چرا که مشخص کردن کالا منجر به این خواهد شد که مشکلات بیشتری به وجود آید و فروش بن کارت در بازار راه بیفتد. از همین رو معتقدم دولت بهتر است روال دادن نقدی یارانه را ادامه دهد تا مردم خودشان انتخاب کنند چه کالایی را نیاز دارند.

آصفری بیان کرد: مجلس چنین مصوبه‌ای در خصوص بن‌کارت‌های الکترونیکی نداشته است و اختیار بر عهده دولت گذاشته است. وی درباره این‌که گفته می‌شود بهتر بود مبلغ یارانه به صورت یکسان به افراد داده می‌شد، اظهار داشت: ما اعتقاد داریم باید به همه مردم یارانه داده شود حتی دهک آخر هم باید یارانه دریافت کند؛ زیرا همه ملت ایران هستند، البته به جز آن‌هایی که در خارج از ایران زندگی می‌کنند مابقی سهم‌شان است که یارانه را بگیرند؛ چراکه حامل‌های انرژی را همه ملت استفاده می‌کنند منتها اینکه یکسان داده شود قابل قبول نیست؛ زیرا قشری از مردم که کمتر از حامل‌های انرژی استفاده می‌کنند و درآمدشان کمتر است باید یارانه بیشتر بگیرند و آن قشری که وضع‌شان خوب‌تر است باید یارانه‌شان کمتر از دهک‌های اول باشد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا