ورزش

نگران از دست دادن کارم نیستم/ اگر بازیکنی چند بار اشتباه کند، از تیم بیرونش می‌کنم +فیلم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجو، چند روزی بیشتر تا پایان سال ۱۳۹۹ باقی نمانده است. به مناسبت نزدیک شدن به نوروز ۱۴۰۰ دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در گفت‌وگویی با حال و هوای کتاب خوانی اظهار داشت: بورخس نویسنده مورد علاقه من نیست. بورخس جایی گفته بود که چیزهای احمقانه زیادی وجود دارد که مردم به آن‌ها علاقه مند هستند و یک مورد نیز فوتبال است. بورخس با این جمله از چشم من افتاد. البته جمله‌ای هم دارد که یک فضای پر از کتاب با قهوه شبیه بهشت است.

او در خصوص این که آیا از مربی فوتبال بودن خوشحال است یا خیر، اعتقاد داشت: پائولو کوئیلو محبوب ترین نویسنده من است و او همیشه درباره مسیر صحبت می‌کند. من در این مسیر قرار گرفته‌ام و از آن خوشحال هستم. من کارم را انجام می‌دهم. بعضی اوقات وقتی عاشق چیزی هستید نمی‌توانید برای آن دلیلی بیاورید. شاید محیط و علاقه پدرم به فوتبال در انتخاب شغل من تاثیر گذار بود.

از مربیگری لذت می‌برم

اسکوچیچ درباره این که از چه زمانی وارد فوتبال شد، گفت: از ۱۰ سالگی فوتبال بازی می‌کردم و طبیعتا بعد از اتمام دوران بازی باید حرفه مربیگری را ادامه می‌دادم. فرق فوتبال بازی کردن با مربیگری در روابط عمومی و ارتباط با انسان‌ها است. وقتی مربی می‌شوید به سفرهای زیادی می‌روید و این برای من لذت‌بخش است. شاید کارهای زیادی باشد که بتوانم انجام دهم اما از مربیگری لذت می‌برم.

 

او در مورد اهمیت روانشناسی و سایر علوم در فوتبال، عنوان کرد: شاید خیلی از علوم اجتماعی را آدم در محیط کار یاد بگیرد، اما کتاب‌ها خیلی در این زمینه مهم هستند. سعی می‌کنم تمام کتاب‌های علوم اجتماعی مرتبط با کارم را مطالعه کنم. همیشه به شوخی می‌گویم آدم‌ها هم مثل موبایل، نسل جدید دارند. من الان نسل هفتم خودم هستم. این ادعا که تعدادی از مربیان پیر و از نسل قدیم هستند را قبول ندارم و اعتقاد دارم مربیانی وجود دارند که مقابل به روز شدن گارد می‌گیرند.

نگران از دست دادن کارم نیستم

سرمربی تیم ملی در مورد این که آیا از تغییر ترکیب می‌ترسد یا خیر، جواب داد: از آن دست مربیانی هستم که از تغییر و ریسک در ترکیب نمی‌ترسم و آن را می‌توانید در ۲ بازی قبلی تیم ملی ببینید که سیستم را تغییر دادم. من به حرف ذهنم گوش می‌دهم. ذات انسان به گونه‌ای است که شاید تغییرات را قبول نکند. هیچ وقت نگران از دست دادن کارم نیستم بلکه نگران از دست دادن شخصیتم هستم. به چیزهای حاشیه‌ای مثل اینستاگرام توجه چندانی ندارم.

خط زدن بازیکنان تصمیمی زمان بر و سخت است

او در مورد چگونگی رفتار با بازیکنان، تصریح کرد: ستاره‌ها این انتظار را دارند که مربی با آن‌ها رفتار متفاوتی داشته باشد، اما من سعی می‌کنم با همه به یک شکل رفتار کنم. با توجه به قوانین، تمام بازیکنان باید احساس کنند که یکی هستند. دستیارها می‌توانند با بازیکنان ارتباط خوبی داشته باشند اما تصمیمات سرمربی می‌تواند برخلاف چنین موضوعی پیش برود. خط زدن بازیکنان تصمیم زمان بر و سختی است. خبرنگاران بعد از شکست معمولا از علت بازی نکردن تعدادی از بازیکنان سوال می‌پرسند. با روابط شخصی که با بازیکنان برقرار می‌کنم، تعادل را در تیم به وجود می‌آورم.

اگر بازیکنی چند بار اشتباه کند، از تیم بیرونش می‌کنم

اسکوچیچ درباره اشتباهات تاثیرگذار بازیکنان، گفت: اگر بازیکنی چند بار اشتباه خود را تکرار کند، قطعا از تیم بیرونش می‌کنم. فوتبال ساده است. یک مهاجم و دروازه بان خوب داشته باشید، من تیم را سازماندهی می‌کنم.

از بس آنالیز کردم، خسته شدم

او در خصوص غیبت تماشاگران در ورزشگاه‌ها گفت: نبود هواداران در استادیوم‌ها خیلی به فوتبال لطمه زده است، زیرا ما و بازیکنان برای هواداران بازی می‌کنیم. در دوران کرونا خیلی از بازی‌ها هم به تعویق افتاد. بازی‌های زیادی را آنالیز کردم و خسته شدم. امیدوارم بازی‌های تیم ملی زودتر شروع شود و این آنالیزها را در زمین پیاده کنم.

کتاب خاطرات یک مغ روی زندگی من تاثیرگذار بود

اسکوچیچ در ادامه بیان کرد: روحی که پائولو کوئیلو در کتاب‌ها به ما هدیه می‌دهد را دوست دارم. کتاب خاطرات یک مغ تاثیر زیادی روی زندگی من گذاشت و باعث شد یکی از هیجان انگیزترین سفرهایم را انجام دهم. از خواندن این کتاب انرژی ویژه‌ای گرفتم و کل اسپانیا را گشتم. یک آقای فرانسوی و خانم اسپانیایی بودند که من ۱۰ روز با آن‌ها قدم زنان حرف زدم. من بیشتر مسیر با نسخه قدیمی تر خودم حرف می‌زدم.

با کتاب‌هایم همسرم را دیوانه کرده‌ام

اسکوچیچ در خصوص کتاب‌هایش، گفت: بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ جلد کتاب در مورد فوتبال دارم و همسرم را دیوانه کرده‌ام. زمان بازگشت از سفر مشاهده می‌کنم که ۱۰۰ کتاب را بیرون انداخته است. ۳ فرزند دارم. یک دختر ۲ سال و ۹ ماهه دارم که زیباترین دختر جهان است. برای آن‌ها کتاب‌های احمقانه و کودکانه در مورد حیوانات می‌خوانم.

در ایران وقتی نمی‌خواهند سرمربی را تغییر دهند، دستیارش را عوض می‌کنند

او ادامه داد: به فکر نوشتن کتاب افتاده‌ام و حدود ۱۳۰ صفحه از تجربیاتم را یادداشت برداری کرده‌ام. در ایران وقتی نمی‌خواهند سرمربی را تغییر دهند، دستیارش را عوض می‌کنند. در عربستان قبل از نیمه نهایی سرمربی را عوض می‌کنند و می‌گویند سرمربی جدید شانس دارد، که خیلی خنده دار است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا