سیاست

هانی‌زاده: سیاست دولت در ایجاد همگرایی منطقه‌ای موفق بوده است

یک کارشناس مسائل منطقه با بیان این که فضای منطقه در راستای تعامل و همگرایی بین کشورها حرکت می کند، گفت: تحولات اخیر در منطقه نشان می دهد سیاست دولت سیزدهم برای ایجاد همگرایی منطقه ای موفق بوده است.

حسن هانی زاده در گفت‌وگو با ایسنا درباره اظهارات مقامات اردن، کویت و یا امارات برای معرفی سفیر در ایران گفت :  با توجه به این که در جریان سفر اخیر بایدن رئیس جمهور آمریکا به منطقه و حضور در کنفرانس جده که با شرکت سران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس و همچنین مصر، اردن و عراق برگزار شد، بایدن تلاش کرد تا کشورهای عربی را به تشکیل یک مجموعه عبری- عربی علیه ایران و محور مقاومت وادار سازد.هانی‌زاده: سیاست دولت در ایجاد همگرایی منطقه‌ای موفق بوده است
وی تصریح کرد: اما سران کشورهای عرب از جمله بن سلمان، پادشاه اردن، رئیس جمهور مصر و امیر قطر در سخنرانی در این نشست اعلام کردند ایران دوست کشورهای عربی است و این کشورها مشکلی با ایران ندارند، ایران شریک کشورهای عربی است در نتیجه این پاسخ ها بایدن را غافلگیر کرد و او شکست بزرگی متحمل شد.
این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود : پاسخ هایی که بایدن از سران کشورهای عربی دریافت کرد، نشان داد این کشورها بر اساس منافع مشترک با ایران   همکاری می کنند.
هانی زاده در ادامه بیان کرد: بعد از شکست بایدن، برخی از کشورهای عربی، از جمله عربستان، امارات و کویت در تلاش هستند تا سطح روابط با ایران را بهبود بخشند.
وی یادآور شد: در همین راستا ششمین دور مذاکرات ایران و عربستان در بغداد در فاز سیاسی آغاز خواهد شد که بعد از  مذاکرات سیاسی، وزیر خارجه ایران به بغداد سفر کرده و با همتای سعودی خود دیدار می کند که در آن جا نیز  بیانیه مشترکی برای از سرگیری روابط تهران و ریاض ارائه می دهند.
این کارشناس مسائل منطقه با تاکید بر این که فضای منطقه در راستای  تعامل و همگرایی بین کشورهای عربی حرکت می کند، گفت : در طول یکسال گذشته سیاست دولت سیزدهم  به این سمت و سو بوده که همکاری بین کشورهای منطقه و آسیای میانه ایجاد شود نمونه آن هم  سفرهای اخیر رؤسای جمهور ترکمنستان، قزاقستان و نخست وزیر عراق و همچنین سفر  امیر قطر به تهران اخیرا هم سفر و اردوغان و پوتین به تهران می باشد که نشان می دهد سیاست دولت برای ایجاد همگرایی منطقه ای موفق بوده است.
هانی زاده خاطرنشان کرد: مساله این است به زودی سطح روابط دیپلماتیک ایران، با امارات و  کویت از کاردار به سفیر ارتقا پیدا می کند که نشان دهنده این است، تلاش صهیونیست ها برای نفوذ به منطقه با شکست مواجه شده و ایران توانسته با سیاست هایش اطمینان را به کشورهای عربی دهد که شریک کاملا مطمئنی برای این کشورها است.

انتهای پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا