بین‌الملل

هیاتی از دولت طالبان برای بررسی حق‌آبه ایران، فردا وارد تهران می‌شود


به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از خبرگزاری صدای افغان (آوا)، قرار است هیاتی از وزارت آب و انرژی دولت طالبان، برای رایزنی در خصوص قرارداد حق آبه میان دو کشور ایران و افغانستان فردا چهارشنبه به تهران سفر کند.

هدف از سفر این هیات، رایزنی در خصوص قرارداد حقابه ایران و اختصاص آب هلمند عنوان شده است.

فاروق اعظم در این خصوص گفته که هیاتی از وزارت آب برای اجرای متن قراردادی که بین ایران و افغانستان در سال ۱۳۵۱ درباره آب رودخانه هیرمند امضا شده به تهران سفر کند.

ذبیح الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان موضوع حقابه بین افغانستان و ایران را حل شده دانست و گفت: در صورتی که طرف افغانستان به اندازه کافی آب داشته باشد جمهوری اسلامی ایران نیز از آب مستفید خواهد شد.

همچنین انعام الله سمنگانی؛ معاون سخنگوی طالبان نیز در این باره گفت: افغانستان به همه تعهداتی که از پیش در مورد حق آبه با جمهوری اسلامی ایران داشته، پایبند است.

به گفته وی، بر اثر خشکسالی افغانستان هم با کمبود آب مواجه است و شاید حق آبه ایران هم از این بابت متأثر شده و این مسأله، قابل بحث است.

سمنگانی همچنین تأکید کرد که طالبان آماده است نگرانی ایران در این زمینه را را از راه گفت‌وگو رفع کند.

در همین راستا امیرخان متقی؛ وزیر خارجه طالبان در گفت‌وگو با وزیر خارجه ایران از اعزام هیات تخصصی به افغانستان برای بررسی موضوع حق آبه استقبال کرده بود.

متقی در این گفت‌وگو مهمان نوازی دولت و مردم ایران و ارائه خدمات گسترده به مردم این کشور در شرایط سخت و دشوار، بر اهتمام این کشور برای توسعه و گسترش روابط و همکاری‌ها در راستای منافع دو کشور و ملت همسایه و مسلمان تأکید کرده و اطمینان داد که از هیچ تلاشی برای رفع نگرانی ایران دریغ نخواهد کرد.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که مقامات ایران از عملکرد حکومت افغانستان پس از تحولات سیاسی اخیر در حوزه اختصاص حقابه ایران انتقاد کرده بودند.

علی اکبر محرابیان؛ وزیر نیروی ایران درخصوص اختصاص حقابه از سوی طالبان گفت: پس از جلسات متعددی که با طرف افغانستان درباره حق آبه هیرمند داشتیم، به طرف افغانی تذکر دادیم که باید این کار انجام شود اما تا این لحظه اتفاقی نیفتاده و امیدواریم که در روزهای آینده شاهد رهاسازی آب هیرمند باشیم.

وی در خصوص آخرین وضعیت حق آبه هیرمند، افزود: سه ماه است که با طرف افغانی مذاکره می‌کنیم، سفری را وزیر مربوطه به ایران داشت و مذاکراتی در این راستا صورت گرفت. همچنین جلسه کمیساران آب نیز در افغانستان تشکیل شد و سه نوبت نیز به صورت تلفنی از مسوولان افغانی پیگیر حق آبه جمهوری اسلامی شدیم.

وزیر نیروی ایران تصریح کرد: طرف افغانستانی اعلام کردند که حقوق جمهوری اسلامی را به رسمیت می شناسیم و حتما رهاسازی آب انجام می شود اما تا این لحظه این کار صورت نگرفته و تذکرات لازم به آنها داده شده است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا