اقتصاد

واقعیت‌های فراموش شده در لایحه بودجه 1400؛ تحریم‌، محدودیت در تولید نفت و کرونا :: خبرگزاری خانه ملت


موسوی احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تحلیل بخش نفتی لایحه بودجه سال 1400، گفت: درآمدهای نفتی پیش‌بینی  شده در لایحه بودجه کاملا خوشبینانه است لذا با واقعیت‌ها فاصله بسیار دارد چراکه وضعیت گذشته، کنونی و حتی آینده کشور مطابق با این پیشبینی‌ها نیست.  


نماینده مردم دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شواری اسلامی معتقد است تحریم‌ها، بیماری کرونا، محدودیت در تولید نفت ازجمله واقعیت‌هایی است که مانع از فروش 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت در روز برای سال آینده خواهد شد.


وی با اشاره به پیش بینی فروش حدود 70 هزار میلیارد تومان اوراق سلفی نفتی، افزود: در جلسه روز گذشته کمیسیون انرژی مجلس نمایندگان با پیش فروش اوراق سلف نفتی مخالفت کرده و دلیل آن را مغروض کردن دولت بعدی می‌دادند لذا احتمالا اعضای کمیسیون تلفیق و نمایندگان در صحن نیز با این مهم مخالفت خواهند کرد.


احمدی اضافه کرد: از آنجا که احتمال عدم دستیابی به فروش روزنامه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز در سال آینده بالا است، این عدم تحقق هم در کسری بودجه نمایان خواهد شد لذا اتکا بودجه ۱۴۰۰ به این حجم از درآمد نفتی قابل توجیه نیست.


نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به 15 هزار میلیارد ریال پیش‌بینی شده برای گازرسانی به روستاها و اتمام پروژه‌های نیمه تمام گازرسانی در لایحه بودجه، اظهار کرد: اگرچه ایران منابع گازی فراوان دارد اما هنوز بسیاری از روستاها از نعمت گاز  محروم هستند به همین دلیل باید مبلغ در نظر گرفته شده تخصیص پیدا کند تا بتوان بخش قابل ملاحظه‌ای از این پروژه‌ها را به بهره‌برداری رساند./


پایان پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا