جامعه

واکسن کرونایی که تحریم‌ها را بی‌اثر کرد

الفبا خبر، سرویس سلامت: نزدیک به یک سال است که ویروس کووید ۱۹ سرتاسر جهان را در نوردیده و متاسفانه در سایه پاندمی آن شاهد افزایش آمار مرگ و میر هستیم.

به گزارش الفباخبر، گفتنی است که پس از کش و قوس‌های فراوان از چند ماه گذشته شاهد رونمایی برخی از واکسن های کرونا هستیم تا شاید از این طریق امید از بین رفته مردم باز گردد،هر چند هنوز از آغاز واکسیناسیون در برخی از کشورها نگذشته بود که با نوع جدیدی از ویروس کرونا بسیاری از کشورها مواجه شدند که البته بنا به گفته متخصصان،احتمال شیوع این نوع ویروس جدید کرونا و همه گیری آن در سرتاسر دنیا در آینده نزدیک بسیار محتمل خواهد بود.

واکسن کرونا تحریم‌ها را بی‌اثر کرد؟

به طور کلی باید در نظر داشت که با آغاز فصل پاییز و در پی تامین واکسن آنفولانزا رئیس سازمان هلال احمر اعلام کرد که به دلیل تحریم نتوانستند واکسن آنفولانزا خریداری کنند، که این موضوع بسیار خبرساز شد. اتفاقی که باعث افزایش چند برابری قیمت واکسن آنفولانزا و رخ نمایی آن در کوچه و پس‌کوچه‌های ناصرخسرو شد. هرچند پس از گذشت مدت زمان به نسبت طولانی واکسن کرونا به تعداد بسیار محدود و با قیمت به نسبت نجومی در داروخانه ها یافت شد اتفاقی که به یقین باعث نارضایتی متقاضیان شد چرا که طبق اظهار نظر پزشکان تاثیرگذاری واکسن آنفولانزا قبل از پاییز است اما متاسفانه امسال با توجه به شرایط بحرانی واکسن  آنفولانزا در اواسط پاییز و به تعداد محدود موجود شد. جالب است بدانیم که پس از خرید واکسن کرونا از سوی کشورهای همسایه و یا برخی از کشورهای پیشرفته مطالبه خرید واکسن کرونا از سوی بعضی از مردم در حال ترند شدن بود که شاید این اتفاق عاملی شد که برخی از مسئولان در پی تامین بودجه و اقدامات لازم برای خرید این واکسن برآیند. این رنگ به سازمان هلال احمر به راحتی اعلام کرد که این واکسن را خریداری کرده است حال این سوال پیش می آید که در این  مدت زمان به نسبت کوتاه چگونه تحریم‌ها برچیده شد و ساز و کار خرید واکسن کرونا برای کشور فراهم گردید.

جولان واکسن کرونای چینی در ترکیه

جالب است بدانیم که دولت ترکیه که این روزها به راحتی اقدام به برگزاری مراسم کریسمس در شرایط کرونایی کرده است که این مهم با تعجب بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا مواجه شد،چرا که با نزدیک شدن به ایام کریسمس برخی از دولت ها  محدودیت های به نسبت شدیدی را وضع کردند.اتفاقی که گویا دولت ترکیه با آن بیگانه بود. باید یادآور شد که چندی پیش دولت ترکیه اعلام کرد که واکسن کرونا چینی با موفقیت چشمگیری در کشور همراه بوده که این خود گویای موفق آمیز بودن آزمایش واکسن چینی در کشور ترکیه است. این سوال مطرح می‌شود که چرا کشور چین که بنا بر برخی از مستندات سرزمین اصلی تولد این ویروس است واکسن خود را در کشورهای دیگر آزمایش می کند؟

نبود اطمینان به واکسن های موجود کرونا

از سوی دیگر باید یادآور شد که برخی از داوطلبان واکسن کرونا فایزر و مدرنا پس از تزریق با مشکلاتی مواجه شدند. هر چند بنا به گفته پزشکان بعضی از این مشکلات می تواند موقتی باشد اما این در حالی است که متاسفانه هنوز تاثیرگذاری هیچ یک از واکسن ها به طور کامل تایید نشده است. بنابراین امیدواری و یا خرید برخی از این واکسن ها جای بسی تامل دارد.

واکسن ایرانی کرونا

شایان ذکر است که بسیاری از دانشمندان و محققان داخلی از همان ماه‌های ابتدایی شیوع ویروس کرونا اقدام به تولید واکسن کرونا و انجام مطالعات گسترده کردن اقداماتی که شاید بعضی از آنها بنا به دلایل باقی می‌ماند و پس از گذشت مدتی آثار موفقیت آمیز بودن آن را در کشورهای دیگر شاهد بودیم که این خود با اما و اگرهای بسیاری همراه شد البته رونمایی و تولید واکسن داخلی کرونا نیست تا از حاشیه به دور نماید به گونه‌ای که این مهم با واکنش برخی از رسانه‌های بیگانه همراه شد. در خاتمه باید یادآور شد که واکسن کرونا چه تولید داخل کشور باشد و یا اینکه در کشورهای دیگر تولید شده باشد نیاز به آزمایشات بالینی بیشتری دارد. بنابراین تعجیل در خرید آن و یا امید به واکسیناسیون همگانی شاید در این مدت زمان کوتاه امید واهی بیش نباشد.

کسب و کار خوب با آریان وب

پایگاه خبری الفباخبر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا