ورزشی

واکنش قلعه‌نویی به منتقدان حضور حاج‌صفی و ابراهیمی

به گزارش خبرگزاری ایمنا، امیر قلعه‌نویی در نشست خبری پیش از بازی با هنگ‌کنگ، اظهار کرد: باید از شیربچه‌های تیم ملی نوجوانان تشکر ویژه کنم که با بازی‌های خوبشان حماسه آفریدند، حتی باخت آن‌ها (به انگلیس) نیز غیرتمندانه بود، از حسین عبدی و تک تک اعضای این تیم تشکر می‌کنم و به آن‌ها تبریک می‌گویم.

هنگ‌کنگ در ضدحمله بسیار قوی است

وی افزود: به تیم هنگ‌کنگ خوشامد می‌گویم. اندرسن مربی باتجربه‌ای است، درست است که این تیم در رنک ۱۵۰ جهان قرار دارد، اما در این چند سال روی تیم‌های پایه خوب سرمایه‌گذاری کردند. نمونه‌اش هم اینکه در بازی‌های آسیایی به جمع ۴ تیم رسیدند. این تیم دفاع فشرده خیلی خوبی را انجام می‌دهد. در ضد حمله هم بسیار قوی هستند، روی کاشته‌ها هم کار کرده‌اند؛ با آنالیزی که داشتیم متوجه شدیم که آن‌ها ۵ بازیکن دورگه و ۳ لژیونر دارند و ۲ نفرشان در سوپر لیگ چین و یک نفر در لیگ یک چین بازی می‌کنند.

فقط دیروز، آن هم نصف‌ونیمه تمرین تاکتیکی داشتیم

قلعه‌نویی گفت: آن‌ها تیمی دونده و با برنامه به‌خصوص در دفاع فشرده هستند. ما هم در این یکی دو ماه فقط دیروز، آن هم نصف و نیمه توانستیم تمرین تاکتیکی داشته باشیم. بازیکنان سپاهان، پرسپولیس و برخی لژیونرها را هم مجبور شدیم به خاطر خستگی از تمرین آخر کم کنیم. برنامه‌ای که از قبل تعیین شده بود، انجام نشد و ضررش را تیم ملی دید، اما باید با قدرت کار رسمی خود که از فردا آغاز می‌شود را به نحو احسن و با کیفیت بالا انجام دهیم.

جام ملت‌ها و جام جهانی از فردا برای ما آغاز می‌شود

سرمربی تیم ملی صریح کرد: خدا را شکر شرایط تیم ما خیلی خوب است، همه یکدل هستند، بزرگ‌ترهای تیم بسیار کمک می‌کنند، ان‌شاءالله فردا با یک نتیجه خوب شروع کنیم؛ هم جام ملت‌ها و هم جام جهانی از فردا برای ما شروع می‌شود، باید این ۲ بازی را به چشم بازی‌های مهم ببینیم و با همه وجود باید بازی کنیم.

می‌توانیم از تجارب گران‌بها در مدت کوتاه استفاده کنیم

وی در خصوص اینکه بازیکنان جوان لیگ چقدر امیدوار به نگاه قلعه‌نویی برای حضور در جام ملت‌ها باشند، گفت: دو سنِ شناسنامه‌ای و فیزیکی وجود دارد؛ اگر از کریستین رونالدو آزمایش بگیرند شاید نزدیک به ۳۰ سال داشته باشد. وقتی بازیکنی مثل احسان حاج‌صفی در ۳۳ سالگی می‌تواند در باشگاه‌های اروپا مقابل مارسی بازی کند، نشان می‌دهد می‌توانیم از تجارب گران‌بها در مدت کوتاه استفاده کنیم، این را در مورد حاج صفی و امید ابراهیمی می‌گویم که سن‌شان از سایرین بالاتر است.

نظر منتقدین قابل احترام است، اما ما کارهای خوبی انجام دادیم

قلعه‌نویی افزود: فوتبال مملکت برای این‌ها هزینه داده است و این هزینه را باید در جایگاه خودش، تا موقعی که توانایی داریم و می‌توانند به تیم کمک کنند، باید استفاده کنیم. از نظرات سایرین هم سپاسگزارم هستم. منتقدین هم هر حرفی می‌زنند برای ما قابل احترام است، اما ما کارهای خوبی انجام دادیم، مثلاً تیم پزشکی ما هر هفته با تیم پزشکی باشگاه‌های داخلی و خارجی، در ارتباط است. آمار عملکرد فنی بازیکنان چه از نظر دوندگی و چه از نظر کیفی را می‌گیریم. علاوه بر این، گروه آنالیز ما خودشان از روی فیلم آنالیز می‌کنند.

تقویممان واقعاً پر است

وی تصریح کرد: ادعا داریم کارهای خیلی بزرگی انجام می‌دهیم، می‌توانید از تک‌تک بازیکنان بپرسید پس تا موقعی که این عزیزان می‌توانند به تیم ملی کمک کنند، باید از آن‌ها استفاده کنیم. برای جوان‌گرایی، سال ۲۰۰۶ تیم «ب» را درست کردیم؛ اکنون با توجه به اینکه تقویم ما واقعاً پر است، فقط می‌توانیم جوان‌ها را بیاوریم و عملکردشان را بررسی کنیم؛ در حال حاضر ۴، ۵ بازیکن خوب آورده‌ایم.

دوست ندارم درباره خودم تبلیغ کنم

سرمربی تیم ملی گفت: یک خاطره از یاسین سلمانی بگویم بد نیست؛ او در جوانان اصفهان بود، سردار (آزمون) را هم من از جوانان آوردم. در کنار تیم ملی بزرگسالان و تقریباً در تمام اردوها هم با ما بود، اما کمتر به او بازی می‌رسید، یاسین را هم به سپاهان آوردم، هرچند در لیست نبود، اما او را آوردم گفتم استادیوم آزادی و چمن را ببین چون آینده فوتبال مملکت هستی، بسیاری از بازیکنان را معرفی کردم. زیاد دوست ندارم در مورد خودم تبلیغ کنم؛ بازیکنان زیادی را از جوانان آوردیم که در بزرگسالان بازی کردند.

نگاه ویژه‌ای به جوانان داریم

وی افزود: در تیم ملی ۲۰۰۶ هم این کار را کردیم، اکنون هم نگاه ویژه‌ای به جوانان داریم. این‌ها را می‌آوریم که مثلاً محمد قربانی، سعید عزت‌الهی را ببیند. سعید سحرخیزان، سردار و طارمی را ببیند؛ این مسئله از نظر روحیه و انگیزشی تأثیرگذار است، چون زمان کمی داریم و تقویم پر است، مجبوریم این مدل کار کنیم، اما حتماً نگاه ویژه‌ای به جوانان داریم. در گذشته هم چه در باشگاهی چه در ملی این کار را انجام دادیم. بالای ۸۰ درصد تیم ملی «ب» در سال ۲۰۰۷-۲۰۰۶ به تیم بزرگسالان رفتند. اکنون که تقویم ما پر است، باید طور دیگری این کار را انجام دهیم. خوشحالم که نگاه مربیان تیم ملی به لیگ خیلی خوب است، رصد می‌شود و بهترین‌ها را انتخاب می‌کنیم. به لیگ خیلی بیشتر اهمیت می‌دهم. سردار آزمون که از لیگ ایران به اروپا رفته است، مربیانش زحمت کشیدند. پس در لیگ ایران هم امثال آزمون را داریم و باید نگاه ویژه‌ای به لیگ و جوانان داشته باشیم.

واکنش قلعه‌نویی به منتقدان حضور حاج صفی و ابراهیمی

زندگی اول تنبیه می‌کند و بعد درس می‌دهد

سرمربی تیم ملی در خصوص اینکه با توجه به ۴۸ تیمی شدن جام جهانی، بسیاری معتقدند ایران جزو ۳۲ یا حتی ۱۶ تیم برتر جهان خواهد بود، اما به نظر می‌رسد نباید صعود به جام‌جهانی را ساده تصور کرد، عنوان کرد: در جام جهانی قبلی، اگر اشتباه نکنم در دور رفت مقدماتی مقابل بحرین و عراق نتایج بسیار بدی گرفتیم. محور صحبت‌های جلسه یک ساعت پیش ما همین بود که زندگی اول تنبیه می‌کند و بعد درس می‌دهد، اگر خدای ناکرده در دور برگشت یک اتفاق کوچک می‌افتاد، شاید جام جهانی را از دست می‌دادیم.

نام‌ها در زمین بازی نمی‌کنند

وی افزود: به بچه‌ها گفتم نام‌ها در زمین بازی نمی‌کنند. کیفیت شما، شما را متمایز می‌کند. پس باید از فردا با جدیت وارد مسابقات شویم. هم برای جام ملت‌ها و هم برای جام جهانی باید با قدرت کار کنیم. برای بازی‌های سخت‌تر، خود بازیکن انگیزه خاصی دارد، مربی کمتر دغدغه دارد؛ باید در این بازی‌ها از نظر روحی و فنی سطح بازیکنان را بالا ببریم.

به خاطر یک تسویه‌حساب سیاسی روی من معامله کردند

قلعه‌نویی در خصوص اینکه سال ۲۰۰۷ و پس از جام ملت‌های آسیا، این شانس را پیدا نکرد که در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی حضور پیدا کند، تیم ملی هم به آن رقابت‌ها نرفت و پس از آن سرمربیان خارجی آمدند و حالا که پس از ۱۶ سال در انتخابی جام جهانی حاضر شده است و از نظر شخصی چقدر انگیزه دارد که ثابت کند آن زمان هم می‌توانست هدایت تیم ملی را بر عهده بگیرد و از طرفی اکنون می‌تواند پس از حشمت مهاجرانی دومین مربی ایرانی باشد که تیم ملی را به جام جهانی می‌برد، اظهار داشت: سوالِ خاطره‌ای بود! ما را به حدود ۱۸ سال قبل برد. در آن دوره هم شرایط تیم ملی خوب نبود. دو گروه سیاسی به جان هم افتاده بودند. بدتر از آن کمیته انتقالی تشکیل شد که با مسئولان فدراسیون و سازمان تربیت‌بدنی وقت همدل نبودند.

وی افزود: به نوعی تسویه حساب کردند. روزی آخوندی در مجلسی گفت سر شما معامله کردیم! وقتی در بدترین شرایط تاریخ فوتبال تیمی را بدون باخت، با ۲ برد و ۱۱ امتیاز مربی‌اش را جابه‌جا کنند، سیاسیاست. خودم را نمی‌گویم، اما از آخوندی بپرسید که چرا از قلعه‌نویی حلالیت طلبید؟ امثال صفایی‌فراهانی می‌خواستند با علی‌آبادی تسویه‌حساب کنند، معامله‌شان را سر من انجام دادند؛ خود آخوندی گفت!، هرجایی مربیگری می‌کنم به تیمم می‌گویم اولین دوره مربیگری من است، توقعم از شما همین است که با همین انگیزه باشید.

اشتباهات ۱۶ سال پیش را تکرار نمی‌کنم

قلعه‌نویی گفت: آمده‌ایم به تیم ملی کمک کنیم. هر آنچه در توان داریم با یک سری جوان‌های خوب، آنالیزورها و همکاران خیلی خوبی داریم. با همین آنالیزورها تنها کشوری بودیم که مقاله دادیم و فیفا از ما تشکر کرد. این اتفاق اگر در هر کشور دیگری می‌افتاد، یک هفته در مورد آن مقاله صحبت می‌شد. در سکوت، اشاره‌ای در رادیو کردند و تمام شد رفت. همکاران بسیار خوبی و قوی داریم. گروه ما هر روز از ساعت ۱۰ تا ۴ یا ۵ بعدازظهر حضور دارد؛ اگر بازی‌های لیگ باشد آن‌ها را آنالیز می‌کنیم، نباشد، لژیونرها را آنالیز می‌کنیم.

سرمربی تیم ملی افزود: سردار می‌داند در طول هفته همکاران ما با بازیکنان در تماس هستند. وضعیت‌شان را بررسی می‌کنیم و اطلاعات جمع می‌کنیم.، آنالیز می‌کنیم. در مجموع تا زمانی که هستیم باید کارمان را به نحو احسن انجام دهیم. خود من هم تغییراتی کرده‌ام. اشتباهاتی که داشته‌ام را با تجربه‌ای که به دست آوردم تکرار نمی‌کنم. وظیفه داریم به این ملت و مملکت خدمت کنیم. حتی اگر یک دقیقه باشد، بعد از آن کتمان را برمی‌داریم و می‌رویم.

بازیکنان سربازان وطن و سفیران اخلاقی هستند

وی تصریح کرد: این بازیکنان سرباز وطن در زمین هستند. به واقع دیده‌ام. رفتار سردار در ۳ یا ۲ بازی گذشته را ببینید. آمار دوندگی‌اش را ببینید. اصلاً قابل قیاس نبود یا همین گلی که برای رم زد. در تیم ملی هم بر اساس آنالیزی که کردیم از نظر دوندگی آمار بسیار بالایی دارد. از نظر فنی که شاگرد خودم در ۱۶ سالگی بود، مربی وقتی صداقت داشته باشد، شاید بازیکن اوایل ناراحت باشد، اما وقتی بعدها متوجه صداقت مربی می‌شود، بهترین کیفیت را ارائه می‌دهد؛ تیم ملی مهم‌تر است، چون حدود ۸۰ میلیون به پای این بازیکنان نگاه می‌کنند.

قلعه‌نویی گفت: پس بازیکنان هم سربازان وطن هستند هم باید سفیران کشور از نظر اخلاقی باشند. تیم ملی این دو کار را انجام می‌دهد. بازیکنان بزرگ و خوبی داریم. سردار اگر ۲۰ دقیقه هم رفته و بازی کرده با همه وجودش بازی کرده، طوری بوده که نمی‌توانسته است بیرون بیاید و شوخی کند! چون مدام شوخی می‌کند!.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Thumbnails managed by ThumbPress