بین‌الملل

وزارت خارجه قطر: بازگشت انسجام میان ملت‌های منطقه در راس تلاش‌های دوحه است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه قطر به دنبال امضای بیانیه العُلا در اجلاس روز سه شنبه سران شورای همکاری خلیج فارس با صدور بیانیه‌ای از این اتفاق استقبال کرد.

به گزارش شبکه الجزیره، در این بیانیه آمده است: «وحدت صفوف کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) اولویت دولت قطر است و انسجام مجدد ملت‌های منطقه در راس تلاش‌های دولت قطر است.»

وزارت خارجه قطر گفت: «این دیدار در مقطعی سرنوشت ساز از روند همکاری مشترک میان کشورهای عربی و به خصوص در حوزه خلیج (فارس) انجام شده است.»

وزارت خارجه قطر همچنین اجلاس العلا را یک پیروزی برای منافع عالی و تقویت پیوندهای برادری، تحکیم حسن همجواری و احترام متقابل دانست.

«عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی نیز شامگاه سه شنبه گفت که در تاریخ ثبت خواهد شد که اجلاس سران شورای همکاری خلیج (فارس) در العلا به ریاست عربستان سعودی نقطه شروع جدیدی برای شورای همکاری شد.

به تعبیر الجبیر اجلاس سران شورای همکاری برای  حفظ این شورا انجام شده است و کسانی که به فکر آب گل آلود گرفتن بودند، هرگز پیروز نمی‌شوند.

«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی نیز با صدور بیانیه‌ای از سران و روسای هیئت‌های شرکت کننده در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در العلا قدردانی کرد.

چهل و یکمین نشست سران شورای همکرای خلیج فارس به میزبانی عربستان سعودی بعد از نزدیک به چهار سال تنش و قطع کامل روابط بین محور ریاض (امارات، بحرین و مصر) با قطر روز سه‌شنبه برگزار شد و بنا به درخواست پادشاه سعودی این نشست به احترام تلاش‌های سلطان سابق عمان و امیر سابق کویت برای پایان دادن به این تنش و خصومت، نشست سران سلطان قابوس و امیر صباح نام گرفته است.

کشورهای شرکت کننده در این نشست بعد از پایان آن بیانیه‌ای را منتشر کردند. در این بیانیه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بر عدم نقض حاکمیت هیچ یک از کشورها و هدف قرار دادن امنیت کشورهای عضو تأکید کردند.

این بیانیه همچنین خواستار تقویت نقش شورای همکاری خلیج فارس از طریق اتخاذ مواضع سیاسی واحد و افزایش همکاری‌های راهبردی شد.

مصر به رغم اینکه عضو شورای همکاری نبود ولی در سطح وزیر خارجه در این کشور شرکت کرد و بیانیه نشست العلا را امضا کرد. کشورهای عضو این شورا این اقدام قاهره را بیانگر تقویت روابط برادرانه دانست.

دبیر شورای همکاری خلیج فارس در نشست امروز پیروزی بایدن را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبریک گفت که توافق العُلا راه را برای تکامل شورای همکاری خلیج فارس هموار خواهد کرد.

علاوه بر وزیر خارجه مصر، امروز در این نشست «جرد کوشنر»، مشاور ترامپ و «آوی ‌برکوویتس»، دستیار رئیس‌جمهوری آمریکا، و «برایان هوک»، مشاور ویژه وزارت خارجه این کشور حضور داشتند و به محض اعلام توافق العلا، وزارت خارجه آمریکا و «ایوانکا ترامپ»، دختر ترامپ از آن استقبال کردند.

وزیر خارجه سعودی بعد از قرائت بیانیه در پاسخ به سؤال خبرنگاران ایران را به مداخله در امور کشورهای منطقه و ایجاد جنگ و درگیری در منطقه متهم کرد و گفت که تعامل با تهدید‌های ایران به یک موضع واحد نیاز دارد.

بن فرحان گفت که اجلاس سران شورای همکاری دفتر اختلاف با قطر را کاملاً بست و روابط دیپلماتیک از امروز به صورت کامل به همان شکل پیشین برمی‌‌گردد. او نشست امروز را نشست آشتی دانست و گفت که این نشست به گذشته پایان داد و به آینده‌ای که همکاری شاه‌بیت آن باشد، چشم دوخته است.

او این اجلاس را دستاورد تاریخی مهم دانست و گفت که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به دنبال تکمیل این دستاورد در چارچوب تقویت جایگاه این شورا هستند.

انتهای پیام/.لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا