دانش

وزیر علوم: ساخت خوابگاه‌های دانشجویی موجب افزایش سرمایه اجتماعی می‌شود


به گزارش خبرنگار ایرنا محمدعلی زلفی‌گل روز سه‌شنبه در آیین افتتاح خوابگاه دخترانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در دانشگاه بیرجند که با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برگزار شد افزود: با نقش‌آفرینی امام (ره) امروز ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد ۱۵ خرداد با امکاناتی که دارند محل‌های امنی مانند خوابگاه‌های دانشجویی را برای فرزندان این سرزمین فراهم می‌کنند.

وی ضمن گرامیداشت سالروز استاد فرهیخته و جهادگر شهید چمران، بیان کرد: امیدواریم در مسیر اهداف شهدا گام برداریم چون اعتقاد راسخ داریم در جمهوری اسلامی هر فردی که مسئولیت می‌پذیرد این مسئولیت حاصل خون هزاران شهید است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه شهدا صادقانه و مخلصانه بر مبنای اعتقادات خالص خود جانشان را در طبق اخلاص گذاشته و از کیان و ناموس کشور دفاع کردند تصریح کرد: بنابراین هر فردی به مسئولیت می‌رسد اگر بر خلاف راه شهدا گام بردارد عاقبت به خیر نمی‌شود چون هزینه آن خون انسان‌های صادق و پاک بوده است.

وی ادامه داد: از خدا می‌خواهیم قبل از اینکه به ما مسئولیتی داده شود ابتدا ظرفیت آن به ما عنایت شود و رفتار، گفتار و اخلاق ما به مسیر شهدا هدایت شده و در مسیر دوام و قوام نظام مقدس جمهوری اسلامی گام برداریم.

زلفی‌گل عنوان کرد: اقدامی که ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در زمینه احداث خوابگاه‌های دانشجویی انجام می‌دهد بدون شک در راستای افزایش سرمایه اجتماعی نظام است.

وی یادآور شد: دانشجویی که جگرگوشه یکی از هم‌میهنان ما است وقتی در اتاق‌های خوابگاه احساس امنیت و آرامش می‌کند اعتقاد، اعتماد و علاقه وی و خانواده‌اش نسبت به نظام و انقلاب بیشتر می‌شود و این کار بهترین مسیر برای افزایش سرمایه اجتماعی نظام است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشجویان آینده‌سازان و آینده‌داران، وزیران، وکیلان، مدیران و استانداران کشور هستند که در دست روسای دانشگاه‌ها و جامعه فرهیخته دانشگاهی امانت محسوب می‌شوند.

وی هزینه‌کردن برای علم، فناوری و استعداد بهترین نوع سرمایه‌گذاری است، افزود: هرچقدر برای دانشجویان وقت بگذاریم در این زمینه و برای آینده کشور سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

زلفی‌گل بیان کرد: دو دیدگاه در وزارت علوم همیشه با هم در حال تقابل بوده اینکه خوابگاه و خوابگاه‌داری، سلف سرویس و از این قبیل کار دانشگاه نیست بلکه دانشگاه باید آموزش و تدریس ارائه بدهد.

وی اظهار داشت: این نوع نگاه شاید در برخی جوامع درست باشد اما در جامعه ما درست نیست، چون ۸۵ ساعت وقت دانشجویان را جغرافیای اوقات فراغت تشکیل داده و به عنوان مدیران دانشگاهی نمی‌توانیم نسبت به وقت دانشجویان بی‌تفاوت باشیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: برای اوقات فراغت دانشجویان باید برنامه‌های آموزشی، فوق برنامه، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، ارزشی و مشاوره‌ای داشته باشیم لذا باید امکانات و زیرساخت‌های دانشگاهی مناسب باشد.

وی تصریح کرد: در اوقات فراغت دانشجویان می‌توان بهترین نوع خدمات را به آینده‌سازان و آینده‌داران کشور ارائه داد لذا احداث خوابگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، سالن‌های سمینار، برگزاری همایش‌ها، امکانات فرهنگی و سایر ضروریاتی در دست ما است تا بتوان نسل آینده را در ‌کنار مسائل علمی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و روابط عمومی به دانشجویان آموزش دهیم.

زلفی‌گل عنوان کرد: همین مسیر را ادامه بدهید و یقین داشته باشید هزینه کردن برای دانشجویان علاوه بر سرمایه اجتماعی، سرمایه‌گذاری برای آینده مدیریت کشور هم هست.

وی یادآور شد: دانشجو وقتی ببیند دولت برای وی در خوابگاه‌ها یا سایر هزینه کرده وابستگی وی به نظام و انقلاب افزایش می‌یابد و اگر در آینده مدیر شد همین اقدامات را برای فرزندانمان انجام خواهد داد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی نظام مستضعفین است گفت: برای ما رعایت عدالت آموزشی در استان‌های مختلف مهم است اما شاید در یک نظام سرمایه‌داری نوع نگاه آنها متفاوت باشد.

وی افزود: عدالت سرلوحه کار نظام جمهوری اسلامی است پس برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های ما نیز باید با برخی جوامع متفاوت باشد.

زلفی‌گل بیان کرد: در دوران دفاع مقدس سیاه و سفید، فقیر و غنی و سایر مطرح نبود لذا هر فردی در حد توان خود در میدان حضور پیدا می‌کرد، این نوع نگاه باید در آموزش نوین هم باشد.

وی اظهار داشت: اگر می‌خواهیم جامعیت و عدالت آموزشی را برای همه اقشار کشور مهیا کنیم باید امکانات و تجهیزاتی مانند خوابگاه تامین شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه نبود امکانات منجر به محروم شدن برخی افراد از تحصیلات می‌شود علیرغم اینکه معدن استعداد هستند، عنوان کرد: باید شرایطی فراهم شود تا عدالت آموزشی در کشور و برای همه افراد محقق شود.

وی با تاکید بر اینکه خام فروشی فقط برای محصولات معدنی و اینها نیست یادآور شد: اگر نتوانیم امکانات و شرایط لازم را برای همه افراد فراهم کنیم و شرایط برای تبدیل استعداد بالقوه به بالفعل و بلوغ علمی فراهم نشود به معنای خام‌فروشی است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همانطور که خام‌فروشی و خام‌سوزی برای منابع مادی ظلم است برای استعدادهای منابع انسانی نیز باید مورد توجه واقع شود لذا تامین امکانات مقدمه‌ای برای ایجاد عدالت در بخش آموزشی است.

وی با اشاره به روز بسیج اساتید افزود: بسیجی یعنی کسی که رفتار، گفتار و کردارش متناسب با نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد، امروز به مناسبت شهادت چمران روز بسیج اساتید نام‌گرفته و اساتید چون الگو هستند باید در این زمینه نیز اثربخشی خیلی بیشتری داشته باشند.

آیین تحویل سه خوابگاه دانشجویی دخترانه بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در دانشگاه های بیرجند، اراک و بجنورد به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برگزار شد.

خوابگاه دخترانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در دانشگاه بیرجند با هزینه‌کرد ۳۹۰ میلیارد ریال به همت بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) امروز سه‌شنبه با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی و جمعی از مسئولان استان در دانشگاه بیرجند افتتاح شد.

عملیات اجرایی این پروژه سال ۱۳۹۵ با زیربنای پنج هزار و ۲۰۰ مترمربع و ظرفیت ۲۲۰ نفر آغاز شده است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا