فرهنگ

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار کرد

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آنار کریم اف وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان، علی علیزاده سفیر جمهوری آذربایجان در ایران، جاوید رمضان معاون رئیس خدمات دولتی برای حفظ، توسعه و بازسازی میراث فرهنگی، عاقل جونش او رئیس دپارتمان امور بین الملل و عیسی ممد او مدیر همکاری با کشورهای خارجی در دپارتمان بین‌المللی وزارت فرهنگ جمهوری آذربایجان، با علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار و گفت‌وگو کردند.

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار کرد

علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن ابراز خرسندی از حضور وزیر فرهنگ آذربایجان در کتابخانه ملی ایران، این دیدار را برای ارتقاء سطح همکاری‌های دو کشور در حوزه کتابخانه‌ای و اسنادی دانست.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به برقراری روابط عمیق، دیرینه و فرهنگی بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان، افزود: این تعامل همواره برقرار بوده و دو کشور در طول تاریخ هیچ‌گاه از هم فاصله نگرفته‌اند.
وی همچنین به سوابق تفاهم‌نامه‌های همکاری بین کتابخانه‌های ملی ایران و جمهوری آذربایجان اشاره کرد و ادامه داد: خوشبختانه در طول دوره‌های مختلف، تفاهم‌نامه‌های همکاری بین این دو کتابخانه منعقد شده‌است و آخرین مورد آن که دائمی نیز هست، مربوط به سال گذشته‌است. بر همین اساس لازم است کارگروه‌هایی برای اجرایی کردن این تفاهم‌نامه تشکیل شود.
مختارپور در همین رابطه تصریح کرد: این تفاهم‌نامه به امضای کریم طاهر اف رئیس کتابخانه ملی جمهوری آذربایجان رسیده‌است و پیش‌بینی‌های قابل توجهی به منظور پیشبرد برنامه‌های مشترک، همکاری‌های پژوهشی و تبادلات منابع کتابخانه‌ای صورت گرفته‌است.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اظهار خوشحالی از کنترل  بحران کرونا در جهان، اضافه کرد: بر همین اساس امیدوارم بتوانیم در یک فاصله زمانی کوتاه، برخی از برنامه‌های پیش‌بینی شده در تفاهم‌نامه را به مرحله اجرا برسانیم که ازجمله این برنامه‌های مشترک، بازدید کتابداران، برگزاری دوره‌های آموزشی و غیره خواهدبود.
وی تاکید کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نهایت همکاری را با جمهوری آذربایجان خواهدداشت، چراکه ما این کشور را هیچگاه از ایران جدا نمی‌دانیم و این دو کشور در طول تاریخ، همواره به عنوان دوست و همراه یکدیگر بوده‌اند. بر همین اساس بی‌تردید مساعدت‌ها، کمک‌ها و تبادلات برقرار خواهدبود.

خواستار تقویت و تحکیم همکاری هستیم

آنار کریم اف وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان با بیان اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گنجینه ای ارزشمند است، گفت: متاسفانه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ما از این منابع دور ماندیم. بر همین اساس خواستار تقویت و تحکیم همکاری هستیم تا با آثار و کتاب‌های متعلق به آداب و رسوم آذربایجان آشنا شویم.
وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان با بیان این مطلب که نظامی گنجوی ازجمله مفاخر بزرگ در فرهنگ آذربایجان به شمار می‌رود، اضافه کرد: رییس جمهور این کشور سال گذشته را سال نظامی گنجوی نامگذاری کرد که در این راستا برنامه‌های مشترکی با سفارت ایران برگزار شد.
وی ادامه داد: ما مطلع شدیم که دست نوشته‌هایی از نظامی گنجوی در کتابخانه ملی ایران وجود دارد؛ پیشنهاد می‌دهیم که کارگروه‌های مشترکی تشکیل شود تا شاهد تبادل اطلاعات و منابع بین دو کشور باشیم.

سابقه تمدنی کشور ایران و آذربایجان در حوزه فرهنگ و ادب بسیار طولانی است

در ادامه عصمت مؤمنی معاون کتابخانه ملی گفت: سابقه تمدنی کشور ایران و آذربایجان در حوزه فرهنگ و ادب بسیار طولانی است و امید است این دیدار رهاورد خوبی را برای پیشبرد پژوهش‌ها، ‌آموزش‌ها و مشاوره‌های علمی – فرهنگی برای کتابخانه‌های ملی دو کشور داشته‌باشد.
همچنین فاطمه صدر سرپرست معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان نیز گفت: نسخ خطی و منابع کتابی و غیرکتابی خوبی در جمهوری آذربایجان وجود دارد و در همین زمینه سابقه برادری و اخوت بین کشور وجود داشته که امید است گام‌های مؤثری در این زمینه برداشته شود.

در پایان ازسوی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، لوح یادبود کتابخانه ملی ایران به همراه اثر هنری نفیس ایرانی به وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان اهدا شد و همچنین تعدادی کتب قدیمی ازسوی وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان به رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا