بین‌الملل

وضعیت فاجعه بار مسلمانان روهینگیا در کشورهای همجوار میانمار


خبرگزاری میزان – افراد مسلح ناشناس به تازگی اردوگاه آوارگان روهینگیایی را در بنگلادش هدف حمله قرار داده و به سمت آن‌ها شلیک کرده اند.

در پی این حمله مسلحانه دست کم ۷ نفر جان باخته و ۲۰ نفر دیگر نیز مجروح شدند.

پایگاه «فارین پالیسی» در گزارشی به این موضوع پرداخته و می‌نویسد «پس از ده‌ها سال آزار و سرکوب در میانمار و به خصوص نسل کشی از سوی ارتش این کشور در سال ۲۰۱۷، صد‌ها هزار نفر از مسلمانان روهینگیا مجبور به فرار از این کشور شده و به دنبال سرپناهی در دیگر کشور‌ها گشته اند؛ بسیاری از این افراد که از میانمار فرار کرده اند در کشور‌های مقصد برای اسکان مجدد با مشکلات بسیاری مواجه هستند از جمله در کشور‌هایی مانند هند، جایی که ۱۷ هزار مسلمان روهینگیایی در آن حضور دارند.»

وضعیت مسلمانان روهینگیایی در کشور‌های دیگر فاجعه بار است و علاوه بر نامناسب بودن شرایط بهداشتی، آن‌ها با موج فزاینده‌ای از آزار و اذیت نیز مواجه هستند.

در کشوری ماننند هند مسلمانان روهینگیایی علاوه بر تحمل شرایط زندگی فلاکت بار با آزار و سرکوب فزاینده‌ای مواجه هستند؛ به همان دلیل که در میانمار با آن مواجه بودند.

حمله مسلحانه اخیر به اردوگاه مسلمانان روهینگیا در بنگلادش در حالی صورت می‌گیرد که اخیرا توافقی میان سازمان ملل و دولت بنگلادش برای بهبود وضعیت آوراگان روهینگیایی در این کشور امضا شده است.

بر اساس این طرح قرار است دولت بنگلادش مسلمانان روهینگیایی را از جزیره‌ای در نزدیکی خلیج لنگال که هزاران نفر در اردوگاه‌های پرجمعیت در آن‌ها زندگی می‌کنند، انتقال دهد.

در حال حاضر حدود ۱.۱ میلیون نفر از مسلمانان روهینگیا در بنگلادش مستقر شده اند که حدود ۷۰۰ هزار نفر از این افراد به دلیل سرکوب ارتش میانمار از این کشور فرار کرده اند.

 

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا