طنز و کاریکاتور

پایگاه خبری شیرین طنز – معرفی «شب شعر سنگ پا» در پایتخت طنز ایران

شاعر و طنزپرداز قزوینی گفت: برنامه‌هایی نظیر شب شعر «سنگ پا» می‌تواند به پرورش استعدادهای ادبی در زمینه طنز کمک کند.

به گزارش شیرین طنز، مهدی مردانی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری برنامه شب شعر «سنگ پا» که به همت واحد ادبی حوزه هنری انقلاب اسلامی قزوین برگزار می‌شود اظهار کرد: شب شعر «سنگ پا» بر پایه اشعار طنز و به صورت فصلی در قزوین برگزار می‌شد ولی با توجه به شیوع کرونا مدتی در برگزاری این برنامه وقفه پیش آمده بود و خوشبختانه با فروکش کردن بیماری بار دیگر شاهد برگزاری آن در قزوین خواهیم بود.

این شاعر و طنزپرداز قزوینی ادامه داد: پایه گذار این برنامه مهران حسینی از طنزپردازان به نام قزوینی بود و خوشبختانه این برنامه بر خلاف سایر برنامه‌های ادبی که معمولاً یک قشر خاص از اهالی ادب و هنر را جذب خود می‌کنند مخاطب عام و علاقه مند دارد.

وی اذعان کرد: برنامه «سنگ پا» به خوانش شعرهای طنز با موضوعات اجتماعی و انتقادی می‌پردازد و همان طور که از شعر طنز انتظار می‌رود آثاری هستند که با هدف اصلاح کردن با شیوه خنداندن و نقادی مطرح می‌شود.

مردانی یادآور شد: این برنامه معمولاً میزبان شعرا و طنزپردازان مختلف از داخل و خارج استان بوده است، در ادوار گذشته «سنگ پا» میزبان طنزپردازانی نظیر سعید بیابانکی، ناصر فیض، عباس احمدی و دیگر دوستان بوده است و اهالی قزوین از شعرخوانی آنها استفاده کرده‌اند.

وی گفت: من معتقدم قزوین پیش از آنکه پایتخت خوشنویسی ایران باشد پایتخت طنز آن است، عبید زاکانی پیشتر از میرعماد در قزوین میزیسته و در ایام معاصر ما پدیده‌ای مانند دهخدا را در قزوین داشته‌ایم گرچه، پایتخت خوشنویسی نیز برازنده قزوین است با این حال فراموش نکنیم که قزوین حق زیادی به گردن طنز این مرز و بوم دارد.

در ادامه ببینید : در حلقه رندان – قسمت ششم – مهران حسینی
لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا