جامعه

پیش بینی های کرونایی کار صحیحی نیست/ توجه به دوران پساکرونا – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود یونسیان اظهار داشت: همچنان باید شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنیم چراکه در مناطقی از سازمان جهانی بهداشت مانند آمریکا، غرب اقیانوس آرام و آفریقا، مواردی از افزایش نسبتاً قابل ملاحظه کرونا داریم که شاید در این کشورها، موج جدیدی از کرونا در راه باشد.

وی افزود: اگرچه هنوز واریانت غالب در اکثر کشورها و ایران، اومیکرون است اما زیرسویه هایی در آفریقای جنوبی تحت عنوان BA4 و BA5 شناسایی شده است. در کشورهایی که زیرسویه قبلی آنها، BA1 بوده می‌تواند موجب افزایش موارد کرونا باشد اما در کشور ما بر اساس گزارش‌های دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و انستیتو پاستور ایران، زیرسویه غالب، BA2 بوده و به نظر می‌رسد کشورهایی که با این زیرسویه درگیر بوده اند در برابر زیرسویه های جدید، مقاومت خوبی نشان داده اند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: خوشبختانه حجم بالای واکسیناسیون در کشور ما و البته نسبت بالای ابتلاء به کرونا، مصونیت خوبی را برای کشور ما ایجاد کرده بنابراین هیچ سیگنالی از موج جدید کرونا در آینده نزدیک در ایران نداریم. در مورد آینده دورتر مانند اواخر تابستان یا پاییز، نمی‌توان پیشگویی کرد و بر اساس آن، تصمیمات مدیریتی گرفت.

یونسیان تاکید کرد: در این شرایط باید همه گوش به زنگ باشند و به محض مشاهده اولین سیگنال‌های جدی از افزایش موارد کرونا در کشور، باید تصمیمات لازم را بدون معطلی گرفت اما پیشگویی کردن از امروز در مورد موج‌های بعدی در اواخر تابستان یا فصل پاییز، کار صحیحی نیست.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به لزوم راه اندازی کلینیک‌های پساکرونا در کشور و طرح این مساله در جلسات ماه‌های گذشته کمیته علمی کشوری کرونا، ادامه داد: گفته می‌شود که حداقل حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد از بیماران مبتلا به کرونا ممکن است دچار کووید دراز مدت شوند بنابراین جدا از اینکه کرونا کنترل شود یا خیر باید به کووید درازمدت توجه کنیم.

یونسیان افزود: رئیس جمهور در جلسه این هفته ستاد ملی مقابله با کرونا بر دوران پساکرونا تاکید داشت. بنابراین باید خودمان را برای مدیریت عوارض کووید دراز مدت در دوران پساکرونا آماده کنیم و تا زمانی که کووید ۱۹ کنترل می‌شود، باید دستورالعمل‌ها را تغییر داده و به روز رسانی کنیم چراکه تا ابد نمی‌توان محدودیت ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: باید در مقابله با کرونا، انعطاف پذیری داشته باشیم و تا زمانی که کووید ۱۹ در کنترل است، مردم باید به زندگی عادی خود و تأمین معیشت و اقتصاد خانواده بپردازند اما به محض مشاهده سیگنال جدیدی از بیماری مبنی بر احتمال ایجاد موج کرونا، لازم است که محدودیت‌ها را تدریجی اعمال کنیم.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا