فرهنگ

چشمه‌های ناب اثر حجت‌الاسلام محمدجواد رودگر منتشر شد

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس کتاب چشمه‌های ناب شامل مفاهیم سلوک در عرفان اهل بیتی به قلم محمدجواد رودگر و توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.

اساساً آنگاه که از عرفان و عارف سخن به میان می‌آید، مقصود حقایق وجودی و ویژگی‌های الهی و توحیدی متجلی در کلام و کردار، قول و فعل و همه حرکات و سکنات عارف است که آنرا با مجاهدت مستمر در راه خدا و اخلاص و عمل صالح تحصیل کرد‌‌ه است. سالکی که در بستر سلوک، مرحله به مرحله و منزل به منزل سیر کرده و تجربیات سالکانه را در نهایت به تجربه عرفانی و عارفانه تبدیل کرده و خدایی شده است‌‌.

آنچه در نوشتار حاضر نیز ملاحظه می‌فرمایید، بعد از مباحث مقدماتی مفهوم شناختی و تاریخی مختصر، بحث از اهمیت و نقش معرفت به خدا در سیر و سلوک و سپس مختصات و شرایط سیر و سلوک اهل بیتی است تا روشن شود که مقدمات و الزامات سالک و عارف شدن چیست و باید  و  نباید‌های سلوکی چیست؟

در واقع مباحثی در زمینه باید و نبایدهای سلوک توحیدی، ولایی شریعت‌گرایانه که در عین حال عقل‌گرا و جامعه محور عرضه شد تا زمینه برای برخی دستورالعمل‌های سلوکی و سازنده فراهم شود و روش عبدالله شدن و عندالله گشتن مقدمه نیل به شهود  قلبی وجه خدای سبحان  و متصف به اوصاف الهی و مظهر اسمای حسنای خدای تبارک و تعالی شدن نیز در لابلای مباحث تعلیم داده شود‌‌.

این کتاب در ۱۱۶ صفحه، قطع رقعی و قیمت ۱۹۰۰۰ تومان توسط کانون اندیشه جوان روانه بازار شده است.

انتهای پیام/لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا