بین‌الملل

چشم پوشی بایدن از جنایات عربستان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر، گروه بین المللزهرا میرظفرجویان: روابط ریاض و واشنگتن پس از ورود جو بایدن به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۲۱ و پس از آن که وی در جریان مبارزات انتخاباتی خود قول داد عربستان سعودی را به کشوری حاشیه‌ای و منزوی تبدیل کند، تیره شد. تیرگی روابط دو کشور پس از طرح مسائلی مثل سوابق حقوق بشر عربستان، قتل جمال خاشقجی و جنگ یمن بیشتر شد.

در حالی که بایدن در ابتدای دوره ریاست جمهوری خود مدعی بود که بر مسائل حقوق بشری در عربستان تمرکز کرده بود، اکنون قصد دارد در سفر منطقه ای خود به خاورمیانه با شاهزاده سعودی محمد بن سلمان دیدن کند.

برخی تحلیلگران معتقدند که دیدگاه واشنگتن نسبت به ریاض تغییر کرده و رئیس‌جمهور ایالات متحده در سفر آینده‌اش به عربستان، به دنبال تقویت روابط خود با عربستان سعودی برای رسیدن به اهداف خاص خود است.

در همین رابطه «کلر دالی» نماینده پارلمان اروپا به خبرگزاری مهر گفت: قدرت چانه زنی عربستان سعودی از زمان جنگ اوکراین به شدت افزایش یافته است. در واکنش به جنگ اوکراین، اروپا تحریم‌هایی را علیه روسیه به تصویب رساند و این به طور فزاینده‌ای شامل ممنوعیت واردات انرژی روسیه می‌شود که اروپا به شدت به آن وابسته بود.

وی افزود: ایالات متحده بسیار مشتاق است که جنگ در اوکراین را طولانی کند و از هر گونه بهبود روابط بین اروپا و روسیه تا زمانی که ممکن است جلوگیری کند، زیرا این به نفع منافع استراتژیک ایالات متحده است که ببیند روسیه در یک درگیری طولانی گرفتار شده است در حالی که اروپا در ائتلاف ناتو به رهبری آمریکا گیر افتاده است. اما اگر قرار است وضعیت به همین منوال ادامه یابد، باید جایگزینی برای واردات ممنوعه انرژی روسیه پیدا کرد وگرنه اروپا شروع به تزلزل خواهد کرد.

نماینده پارلمان اروپا در ادامه تصریح کرد: اگرچه ایالات متحده یک صادرکننده انرژی است و اکنون اروپا را به عنوان یک بازار اسیر جدید برای صادرات LNG خود تضمین کرده است، اما نمی تواند به تنهایی نیازهای انرژی اروپا را تامین کند. بنابراین بایدن بسیار مشتاق است که منابع انرژی جایگزین را برای اروپا ایجاد کند. ایالات متحده از چندین بار دیگر از تعهدات سیاست خارجی خود عقب نشینی کرده است. برای مثال، از سرگیری گفتگو با ونزوئلا، یکی دیگر از کشورهای تولیدکننده نفت.

دالی با اشاره به اینکه عربستان سعودی از لحاظ تاریخی روابط نزدیکی با ایالات متحده دارد یکی دیگر از گزینه های طبیعی برای ایجاد بازار است، گفت: عربستان سعودی از افزایش تولید نفت برای رویارویی با بحران انرژی امتناع کرده است – یک موضع چانه زنی واضح، و در نتیجه، ایالات متحده در حال عقب نشینی از تعهدات سیاست خود در مورد نقض حقوق بشر و جنایات جنگی عربستان است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا