بین‌الملل

چین بار دیگر آمریکا را بابت تایوان محکوم کرد


چین امروز (دوشنبه) ایالات متحده را به دلیل لغو محدودیت تعاملات دیپلماتیک با مقامات تایوان محکوم کرد و گفت هیچ کسی نمی‌تواند مانع “اتحاد مجدد” این کشور شود اما وزیر خارجه تایوان این اقدام آمریکا را به عنوان نشانه‌ای از همکاری جهانی ستود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه این تغییر را در رویکرد کشورش در قبال تایوان اعلام کرد؛ آن هم درست چند روز مانده به پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ و روی کار آمدن جو بایدن در ۲۰ ژانویه.

پکن که بارها و بارها گفته تایوان بخشی از این کشور است و یکی از بخشهای قلمروی چین محسوب می‌شود، اعلام کرد: به طور قطع مخالف این تصمیم واشنگتن است و به شدت آن را محکوم می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد: تصمیم مردم چین در دفاع از تمامیت ارضی و یکپارچگی قلمروی کشور غیرقابل تغییر است و ما به هیچ فرد یا نیرویی اجازه نمی‌دهیم تا روند اتحاد مجدد چین را متوقف کند.

وی ادامه داد: هر اقدامی که به منافع اصلی چین لطمه وارد کند، با مقابله سخت ما مواجه می‌شود و موفق نخواهد بود.

تایوان تصمیم پامپئو را مورد ستایش قرار داده و جوزف وو، وزیر خارجه آن نیز به خبرنگاران گفت که این اقدامی بزرگ برای بهبود روابط تایپه و واشنگتن است.

وی افزود: روابط بین دو طرف در سطح جهانی رشد داشته است. وزارت خارجه تایوان اجازه توقف این روابط را نمی‌دهد و به بهبود آن نیز کمک می‌کند.

آمریکا نیز مانند بسیاری از کشورها روابط رسمی با تایوان ندارد اما در دوران ترامپ فروش سلاح به این کشور و اعزام مقام‌های ارشد به تایوان رشد داشته است.

تصمیم پامپئو به معنای این است که مقام‌های تایوانی بجای آنکه در مکان‌های غیررسمی نشست با مقام‌های آمریکایی داشته باشند می‌توانند در کاخ سفید یا وزارت خارجه آمریکا تشکیل جلسه بدهند.

روزنامه گلوبال تایمز اما این تصمیم را مورد انتقاد قرار داد و نوشت: چین باید برای تایوان هشدار جدی ارسال کند. آنهایی که در تایوان هستند نباید به این امید باشند که می‌توانند با کمک دیوانگی‌های یک دولت که از سوی آمریکایی‌ها به حاشیه کشانده شده، از چین جدا شوند.

انتهای پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا