بین‌الملل

چین: زیردریایی اتمی آمریکا در دریای چین جنوبی چه می‌کرد؟


سخنگوی وزارت خارجه چین با محکوم کردن ترددهای آمریکا در دریای چین جنوبی تاکید کرد، ایالات متحده مدت‌هاست بر مشکلات این منطقه به بهانه آزادی کشتی‌رانی افزوده و تهدیدهایی جدی علیه صلح و ثبات منطقه ایجاد کرده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گلوبال تایمز، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به اینکه تصاویر ماهواره‌ای نشان‌دهنده بازگشت یک زیردریایی آمریکایی به پایگاه نیروی دریایی این کشور در گوآم پیش از تصادف در دریای چین جنوبی است و ارزیابی‌اش از میزان خسارت به این زیردریایی چیست، گفت: طرف چینی بارها نگرانی‌های عمیق خود را درباره این مساله ابراز داشته و از طرف آمریکایی می‌خواهد تا این مساله را شفاف‌سازی کند.

وی افزود: ما فعلا از طرف آمریکایی پاسخی دریافت نکرده‌ایم اما اظهارت بیهوده و مختصری را از سوی ارتش آمریکا داریم مبنی بر اینکه چنین تصادفی برای زیردریایی “یو.اس.اس کانتیکت” در دریای چین جنوبی رخ داده است. چنین اقدام غیرمسئولانه‌ای به کشورهای منطقه و جامعه بین‌الملل پاسخ این سوال و تمایلات آمریکا را نشان می‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه با اشاره به این مساله که آمریکا مدت‌هاست بر مشکلات دریای چین جنوبی با بهانه آزادی حمل و نقل دریایی افزوده و این مساله تهدیدهایی جدی برای صلح و ثبات منطقه است، افزود: این مساله کافی است که چین و دیگر کشورهای منطقه در حوزه دریای چین جنوبی از آمریکا بخواهند تا به سوالاتی چون “این زیردریایی در آن زمان در دریای چین جنوبی چه کار محرمانه‌ای انجام می‌داد، با چه چیزی تصادف کرده، چرا این تصادف رخ داده و آیا نشت هسته‌ای از این زیردریای رخ داده یا خیر” باید پاسخ دهد و به عنوان طرفی که مستقیما درگیر است، وظیفه ایالات متحده است که در پاسخ به نگرانی‌ها و تردیدهای کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی توضیحات مفصلی ارائه دهد.

ژائو لیجیان همچنین گفت:‌ در ضمن، من همچنین می‌خواهم تاکید کنم که دریای چین جنوبی جایی است که همه کشورهای منطقه آن را خانه می‌نامند، نه شکارگاهی برای آمریکا برای دنبال کردن منافع ژئوپلیتیکش. ایالات متحده بارها تعداد زیادی کشتی و هواپیمای نظامی به دریای چین جنوبی فرستاده تا اقدامات تحریک‌آمیزی انجام دهد، مشکلاتی را ایجاد و قدرتنمایی کند. چنین اقداماتی، آزادی دریانوردی در دریای چین جنوبی را تضعیف کرده و حاکمیت و امنیت چین و سایر کشورها را به خطر انداخته و ایالات متحده را به بزرگترین نیروی نظامی برای نظامی کردن دریای چین جنوبی تبدیل کرده است. ایالات متحده باید مسیر خود را تغییر دهد و از چنین اقدامات نادرستی دست بردارد و نقش مثبتی در حفظ صلح و ثبات در دریای چین جنوبی ایفا کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه اخیرا رسانه دولتی کره شمالی گزارش کرد معاون وزیر خارجه این کشور گفته اصرار آمریکا بر استقلال تایوان باعث افزایش تنش‌های نظامی در منطقه شده و ممکن است باعث افزایش تنش در شبه جزیره کره نیز شود و همچنین گفته که کره شمالی حامی موضع چین در اتحاد مجدد تایوان است، گفت: تایوان بخشی جدایی‌ناپذیر از قلمروی چین است.

سخنگوی وزارت خارجه چین ادامه داد: مساله تایوان مساله داخلی چین است و کسی حق دخالت در آن را ندارد. چین قاطعانه از حق حاکمیت ارضی و یکپارچگی قلمرویش دفاع کرده، مخالف مداخله غیر قابل توجیه دیگر کشورها در مساله تایوان است و اقداماتی را علیه تضعیف صلح و ثبات منطقه‌ای انجام می‌دهد. چین به عنوان همسایه دوست و نزدیک کره شمالی به تعهداتش در قبال این کشور ادامه می‌دهد، از آن حمایت می‌کند، به دنبال صلح و ثبات در این کشور و تمام منطقه است و از منافع مشترک دو کشور دفاع خواهد کرد.

ژائو لیجیان در پاسخ به وب‌سایت خبری بلومبرگ نیز درباره اینکه آیا شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین در نشست قریب‌الوقوع آب و هوایی در اسکاتلند شرکت می‌کند یا نه، گفت: من و همکارانم چندین مرتبه به این سوال پاسخ دادند. من اطلاعات بیشتری نمی‌دهم.

انتهای پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا