بین‌الملل

کاخ سفید: تداوم برنامه‌ریزی برای سفر بایدن به اسرائیل و عربستان/ سفر به ریاض برای نفت نیست


کارین ژان پی‌یر سخنگوی کاخ سفید عصر دوشنبه به وقت محلی در نشستی خبری در جمع خبرنگاران  از تایید سفر بایدن خودداری کرد اما گفت که مقامات دولتی “به برنامه ریزی” برای سفر رئیس جمهوری آمریکا  به سرزمین های اشغالی  و عربستان سعودی ادامه می دهند.

در حالی که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای سفر به عربستان سعودی آماده می شود، کاخ سفید اعلام کرد که هدف از این سفر درخواست از عربستان برای افزایش تولید نفر نیست بلکه همکاری منطقه‌ای  هدف نهایی این سفر است..

سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که دیدار بایدن از عربستان سعودی به بحث تامین انرژی بستگی ندارد.

کارین ژان پیر گفت: ارزیابی تعامل با عربستان و امنیت انرژی به عنوان درخواست برای نفت بیشتر اشتباه است. وی این ارزیابی  را درک نادرست از موضوع و گفتگوهای چندوجهی دولت آمریکا با رهبران سعودی خواند.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: گفتگوی ما با عربستان  مانند گفتگو با هر کشور تولید کننده دیگر نفت است.

وی تصریح کرد: زمانی که رئیس جمهوری آماده اعلام این سفر باشد، آن را اعلام خواهیم کرد.

این مقام کاخ سفید با بیان اینکه سفر به منطقه بر مشارکت راهبردی با رهبران منطقه و ثبات متمرکز خواهد بود، ادعا کرد: رئیس جمهوری دیدگاه خود را درباره حقوق بشر تغییر نخواهد داد و وظیفه او ایجاد صلح است.

سخنگوی کاخ سفید درباره جنگ اوکراین نیست گفت:  امیدواریم از طریق مذاکره به پایان برسد، اما هیچ آمادگی از سوی روسیه نمی‌بینیم.

ژان پی‌یر به رغم تکذیب مسکو مدعی شد واشنگتن حال همکاری با کشورهای دیگر برای جلوگیری از فروش غلات به سرقت رفته از اوکراین است.

این مقام دولت بایدن مسکو را متهم به تخریب انبارهای غلات در اوکراین کرد.

پیش از این، یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری تاس گفت که کاخ سفید همچنان درحال برنامه ریزی برای سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل  از خبرگزاری “تاس” تارنمای اکسیوس روز یکشنبه با اشاره به منابعی در اسرائیل و آمریکا گزارش داده بود که انتظار می‌رود بایدن در اواسط ماه جولای پیش از سفر به عربستان، از اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کند. 
به گفته این تارنما، سفر بایدن به عربستان سعودی برای ۱۵ جولای برنامه ریزی شده است اما منابعی که با اکسیوس گفتگو کرده بودند هشدار دادند که این تاریخ ممکن است تغییر کند. 

به گزارش سی ان ان، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه به وقت محلی در پاسخ به سوال خبرنگار در لس آنجلس که از او پرسید آیا برای سفر به عربستان تصمیم گرفته اید گفت: هنوز خیر.

خبرنگار بار دیگر از او پرسید که چرا تصمیم نگرفته اید و آیا در انتظار تعهد عربستانی ها یا نتیجه  مورد مذاکرات صلح (با رژیم صهیونیستی ) هستید؟

 بایدن این بار  پاسخ داد: نه تعهدات از سوی عربستان به مساله انرژی ربطی ندارد. قرار است یک دیدار بزرگ تر در عربستان رخ دهد، به این دلیل می روم . برای اسرائیلی ها به امنیت ملی مربوط می شود،  یک برنامه دارم. این سفر در مورد مسایل بسیار بزرگ تری از انرژی است.

رسانه های آمریکایی می گویند نشست بزرگ‌تری که بایدن به آن اشاره کرد، احتمالاً نشست شورای همکاری خلیج فارس است که انتظار می‌رود اواخر این ماه در ریاض برگزار شود و احتمالاً با سفر مورد انتظار بایدن به سرزمین های اشغالی همراه باشد.

در هفته های اخیر گزارش شده است که رییس جمهوری آمریکا قصد دارد به عربستان سفر کند و در آنجا با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور برای تثبیت بازارهای جهانی نفت در بحبوحه افزایش سرسام‌آور قیمت‌های گاز و نفت دیدار کند.

سفر به عربستان و ملاقات با محمد بن سلمان بحث برانگیز خواهد بود، زیرا قانونگذاران آمریکا نسبت به سابقه بد حقوق بشری ولیعهد سعودی احتمالاً مخالفت خود را ابراز می کنند.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا