اقتصاد

کارگران و معضلی که همچنان با آن دست به گریبانند


به اعتقاد یک کارشناس حوزه کار تا زمانی که بر قراردادهای کار نظارت جدی صورت نگیرد و دستورالعمل مشخصی برای تعریف کارهای دائم و موقت، تدوین نشود کارگران همچنان با معضل قراردادهای کار دست به گریبان خواهند بود.

علی اکبر سیارمه در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد قراردادهای کار در کشور به شکل موقت بسته می شود و بیش از چند دهه است که کارگران در قالب قراردادهای موقت مشغول کار هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی کارفرمایان خود را به انعقاد قرارداد دائم با نیروی کار ملزم نمی دانند و همین امر باعث شده تا در کارهایی که ماهیتشان موقتی نیست، رواج قراردادهای موقت کار را شاهد باشیم.

این کارشناس حوزه کار در عین حال با اشاره به تدوین هر چه سریعتر آیین نامه تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار ادامه داد: اگر دستورالعمل‌ یا آیین‌نامه‌ای در این خصوص تدوین نشود امنیت شغلی کارگران از بین خواهد رفت و معضل قراردادهای موقت که با آن دست به گریبانند همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

سیارمه راه اندازی سامانه جامع روابط کار و تکمیل آن سوی وزارت کار را اقدام موثری در جهت شفاف سازی قراردادهای کار دانست.

به گفته وی، در صورت تقویت این سامانه، نظارت بر قراردادهای کار امکانپذیر و جلوی انعقاد قراردادهای سفید امضا و کوتاه مدت با نیروهای کار و از بین رفتن امنیت شغلی کارگران گرفته می شود.

انتهای پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا