فرهنگ

کلیات لایحه نحوه تامین منابع موردنیاز قیر رایگان در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصویب شد :: خبرگزاری خانه ملت


محسن زنگنه در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست امروز(‌شنبه 25 تیرماه) کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: نخستین دستورکار امروز کمیسیون بررسی لایحه ارسالی از سوی دولت درباره اصلاح بند (ز) تبصره (1) قانون بودجه سال 1401 کل کشور بود؛ در قانون بودجه دولت مکلف شده که از محل منابع شرکت ملی نفت، 19 هزار میلیارد تومان برای تامین قیر رایگان پرداخت کند که دولت در لایحه مذکور پیشنهاد داده که این مبلغ از منابع داخلی شرکت ملی نفت حذف شود.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی افزود: کلیات لایحه دولت درباره اصلاح بند(ز) تبصره(1) قانون بودجه 1401 در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات تصویب شد و مقرر شد جزئیات آن در کمیته مربوطه بررسی شد.

وی اضافه کرد: دومین دستورکار امروز کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، طرح اصلاح ذیل جدول ۴-۲۴ محرومیت زدائی اعاده شده از سوی شورای نگهبان بود؛ این طرح بررسی شد و نمایندگان با حضور حقوقدانان شورای نگهبان ابهامات و ایرادات شورا را برطرف کردند./

در بند(ز) تبصره (1) قانون بودجه سال 1401 آمده است؛ 

در سال ۱۴۰۱ وزارت نفت مکلف است معادل مبلغ یکصد و نود هزار میلیارد (۱۹۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال نفت خام از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران در اختیار پالایشگاهها قرار داده و به میزان آن، به صورت ماهانه از ابتدای سال ۱۴۰۱ مواد اولیه قیر (وکیوم باتوم) در اختیار دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون قرار دهد. وزارت نفت مکلف است مابه‌التفاوت قیمت هر تن ۷۵ میلیون ریال با میانگین وزنی ماهانه قیمت‌های معاملاتی مواد اولیه (وکیوم باتوم) در بورس را با تعدیل قیمت ماهانه خوراک از طریق شرکت ملی پخش و پالایش جبران و اعمال حساب نماید. در صورت کاهش قیمت قیر، مقدار قیر تحویلی به دستگاه‌های موضوع این بند افزایش می‌یابد.

سهم دستگاههای اجرائی به شرح زیر می‌باشد:

۱- ‌وزارت راه و شهرسازی (برای آسفالت راههای فرعی و روستایی و عشایری و آسفالت شبکه راههای اصلی، فرعی، معابر محلات هدف بازآفرینی شهری و طرحهای مسکن مهر و طرحهای مسکن ملی چهل و هشت درصد(۴۸%).

۲- ‌بنیاد مسکن انقلاب اسلامی(برای آسفالت معابر و بهسازی روستاها و اجرای طرح(پروژه)های مشارکتی با نهادهای محلی و دهیاری‌ها) بیست درصد(۲۰%).

۳- ‌وزارت آموزش و پرورش(سازمان نوسازی و تجهیز مدارس برای نوسازی مدارس و فضاهای آموزشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و همچنین پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی) پنج‌درصد(۵%)

۴- ‌وزارت کشور از طریق سازمان‌ ذی‌ربط (برای آسفالت معابر شهرها از طریق سازمان ذی‌ربط) هفده درصد (۱۷%)، که پنجاه درصد(۵۰%) از سهمیه وزارت کشور برای شهرهای زیر پنجاه هزار نفر جمعیت و پنجاه درصد(۵۰%) مابقی برای شهرهای بالای پنجاه هزار نفر جمعیت استفاده می‌شود. شهرهای بالای پانصد هزار نفر جمعیت حق استفاده از این سهمیه را ندارند.

۵- ‌بسیج سازندگی هفت‌درصد (۷%) به شرح ذیل: پنج درصد (۵%) برای آسفالت مسیر راههای بین مزارع، پاسگاههای انتظامی، پایگاههای مقاومت بسیج، گلزار شهدا، باغ موزه و یادمان‌های دفاع مقدس؛ دو درصد (۲%) برای آسفالت پایگاههای شکاری و پادگان‌های نظامی و مجتمع‌های مسکونی نظامی و اداری با تأیید ستاد کل ارتش جمهوری اسلامی ایران

۶- ‌وزارت جهاد کشاورزی(سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور؛ برای بیابان‌زدایی و انجام عملیات قیرابه‌پاشی و خاک‌پوش سازگار با محیط زیست) دو درصد(۲%)؛

۷- ‌وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی) برای آسفالت معابر، خیابانها و جاده‌های دسترسی شهرکها و نواحی صنعتی؛ یک‌درصد(۱%)

پایان پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا