اقتصاد

کمبود آب کشت پاییزه ناشی از عدم رعایت الگوی کشت در تابستان است


ایسنا/خوزستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: مشکلی که برای کمبود آب در کشت های پاییزه امسال داریم ناشی از عدم رعایت الگوی کشت در تابستان است.

خدارحم امیری زاده در نشست خبری که امروز، ۸ آبان ماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: بزرگترین جلگه کشاورزی کشور در خوزستان است و بر این اساس، خوزستان پیشانی کشاورزی کشور است.

به‌ گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه خوزستان سال ها است رکورددار تولیدات اساسی در کشور است، افزود: خوزستان در ۱۰ محصول کشاورزی مقام نخست تولید را در کشور دارد. خوزستان انبار غلات کشور است و تامین کننده محصولات کشاورزی کشور محسوب می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: خوزستان با تولید ۱۷.۸ میلیون تن محصولات کشاورزی مقام نخست تولید محصولات کشاورزی کشور را در اختیار دارد و ۱۳.۵درصد از تولید کشاورزی کشور در خوزستان تولید می شود.

امیری زاده با بیان اینکه خوزستان قطب کشاورزی کشور است و در بسیاری از زمینه ها تامین کننده و متعادل کننده کالاهای اساسی است، عنوان کرد: ۲.۲ میلیون هکتار اراضی مستعد کشاورزی در خوزستان وجود دارد اما بیش از یک میلیون هکتار از این اراضی کشاورزی به تولید نرسیده است و نتوانسته ایم از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی افزود: خوزستان پتانسیل ها و ظرفیت های بی نظیری برای کشاورزی دارد که باید از این ظرفیت ها به بهترین شکل استفاده و برای جهش تولید برنامه ریزی کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: برای افق ۱۴۰۴ برنامه ریزی کرده ایم تا تولیدات کشاورزی خوزستان به حدود ۲۶ میلیون تن برسد و این کار با یک برنامه ریزی خوب به دور از حوادثی مثل سیل و خشکسالی، امکان پذیر است.

امیری زاده با اشاره به بحث افزایش تولید محصولات کشاورزی و کشاورزی قراردادی گفت: از سال قبل در کشور کار کشاورزی قراردادی اجرا شد و امسال بزرگترین عرصه کشاورزی قراردادی را در خوزستان در بحث کشت گندم اجرایی خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه باید الگوی کشت مناسب منطقه را برنامه ریزی و جایگزین کشت های سنتی کنیم، افزود: کشاورزی امروز باید یک زنجیره تولید باشد و در این زمینه باید زنجیره ارزش کشاورزی را به درستی برنامه ریزی کنیم و پیش ببریم.

امیری زاده ادامه داد: امروز هر محصول یک زنجیره ارزش دارد و باید به صورت ویژه به هر محصول توجه کنیم و آن را اجرایی و تکمیل کنیم. با تشکیل یک کمیسیون سرمایه گذاری و برنامه ریزی در این حوزه در تلاش هستیم زنجیره های ارزش محصولات کشاورزی به ویژه صنایع تبدیلی، تکمیلی و فرآوری را در خوزستان اجرایی کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه حلقه مفقوده کشاورزی خوزستان، صنایع تبدیلی، تکمیلی و فرآوری است، عنوان کرد: با اجرای کشاورزی قراردادی این زنجیره ها را تکمیل خواهیم کرد و در این زمینه برنامه ریزی های خوبی انجام‌ شده است. 

وی تصریح کرد: در سال زراعی قبل علی رغم خشکسالی در کشور و خوزستان، خوزستان تنها استانی بود که در تولید محصولات کشاورزی کاهش نداشته است، درحالی که بیشتر استان های کشور کاهش محسوسی در تولیدات خود داشتند.

امیری زاده ادامه داد: سال زارعی گذشته ۲۵ درصد گندم کشور در خوزستان خریداری شد که چیزی حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن بود. همچنین با ۴۰ درصد افزایش تولید کلزا توانستیم یک سوم تولید کلزای کشور را در خوزستان تولید کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیان کرد: در بخش تولید چغندر قند، یک میلیون و ۱۷۳ هزار تن چغندر قند در خوزستان تولید شد که چیزی حدود ۷۹ درصد از تولید چغندر قند پاییزه کشور بود.

وی گفت: همچنین در سال زراعی قبل که سال منحصر به فردی از نظر کاهش بارش ها بود، تولید خرما به حدود ۲۳۰ هزار تن رسید و در این زمینه نیز رشد داشتیم.

امیری زاده ادامه داد: نقش مدیریت برای هر کاری بسیار مهم است و با مدیریتی که در جهاد کشاورزی انجام می شود تلاش می کنیم تا جهش تولید را عملا ثابت کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه شرایط کشت پاییزه امسال با سال گذشته و سال های قبل بسیار متفاوت است، گفت: خشکسالی موجود در کشور براساس آمار و برآوردها در ۵۰ سال اخیر کم سابقه و بی سابقه است. کاهش بیش از ۳۸ درصدی بارش ها در خوزستان و کاهش ۴۵ درصدی در حوزه های بالادستی خوزستان باعث شده تا خشکسالی در خوزستان بیشتر از جاهای دیگر نمود پیدا کند.

وی عنوان کرد: علی رغم برنامه ریزی برای جهش تولید و رکورد بی سابقه برای تولید محصولات کشاورزی خوزستان اما با خشکسالی و تنش آبی مواجه شده ایم.

امیری زاده ادامه داد: برای کشت های پاییزه متاسفانه به یک برنامه ریزی ریاضتی روی آورده ایم و به تناسب میزان آبی که سازمان آب و برق در اختیار ما گذاشته، سطح زیر کشت و الگوی کشت را برای شهرستان ها تعریف کرده ایم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: کشاورزان می توانند با رعایت الگوی کشت از این بحران عبور کنند تا در زمستان شاهد بارش ها باشیم و برای سال های بعد بتوانیم شاهد ارتقا سطح زیر کشت محصولات باشیم.

امیری زاده در خصوص ممنوعیت کشت برنج در سال زراعی قبل گفت: در تابستان کشت برنج در خوزستان به دلیل مصرف بالای آب ممنوع شد اما برخی از کشاورزان الگوی کشت را رعایت نکردند و تنش آبی و بحران هایی که در تابستان به وجود آمد نتیجه این عدم رعایت الگوی کشت بود.

وی افزود: همه کشت ها تابع آب است و تامین و مدیریت آب در اختیار سازمان آب و برق است و باید متناسب با آبی که این سازمان می تواند از سدهای کرخه، دز، کارون و مارون رها سازی کند برای سطح و نوع کشت برنامه ریزی کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیان کرد: شاید هیچ کشتی در کشور ممنوع نباشد اما باید به تناسب میزان آب، برنامه ریزی برای کشت انجام شود.

وی بیان کرد: مشکلی که برای کمبود آب در کشت های پاییزه امسال داریم ناشی از عدم رعایت الگوی کشت در تابستان است. کشت برخی از محصولات پاییزه امسال در برخی از حوضه ها ممنوع و در برخی از حوزه ها محدود است.

امیری زاده افزود: امسال تقریبا در مجموع حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد کشت کلزا کاهش سطح داشته است. همچنین کشت چغندر قند حدود ۹۰ درصد کاهش سطح دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: از اتکا به آب های سطحی به آب های زیر زمینی روی آورده ایم تا بتوانیم بخشی از کشت ها از جمله چغندر قند را اجرایی کنیم. در این زمینه حدود ۷ تا ۸ هزار هکتار کشت چغندر در استان انجام شده است.

وی گفت: حدود ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی در خوزستان به وسیله چاه های آب زیرزمینی آبیاری می شود و از حوضه های آبی تامین آب نمی شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در پایان گفت: کشت گندم به عنوان جایگزین کشت چغندر و کلزا معرفی شده است.

انتهای پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا