سیاست

کمیسیون صنایع با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت موافق نبود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، روح‌الله عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در تماس تلفنی با برنامه رادیویی «صبح و گفتگو» در رابطه با اینکه آیا رویکرد موجود برای تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، رویکردی معیشت‌محور است و بر حل مشکلات مردم تمرکز دارد، گفت: اگرچه بخشی از مشکلات موجود در حوزه صنعت و معدن که با معیشت مردم در ارتباط است به مشکلات مدیریتی بازمی‌گردد، اما بخش عمده دیگری از مشکلات نیز دلایل دیگری دارد.

وی افزود: بخشی از علت تورم و گرانی فعلی شرایط جهانی است. وقتی شرایط بین‌المللی و کشورهای اروپایی را مدنظر قرار می‌دهیم می‌بینیم اوضاع آنها اگر بدتر نباشد، بهتر نیست. موضوع دوم که موجب افزایش تورم شده جنگ اوکراین و روسیه است و موضوع سوم نیز سیاست اصلاح هدفمندی یارانه‌ها و حذف ارز ترجیحی است.

عباسپور تصریح کرد: پیش از این نیز در دولت گذشته بخث بر این بود که در وزارت صمت که حوزه بازرگانی در کنار وزارت معدن، صنایع کوچک و صنایع بزرگ زیرمجموعه آن است، تفکیک اتفاق بیفتد و وزارت بازرگانی از آن جدا شود. اخیراً در موضوع استیضاح وزیر صمت رییس‌جمهور اعلام کرد که بنا دارد این وزارتخانه را تفکیک کند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن عنوان کرد: تفکیک وزارت بازرگانی مخالفان و موافقانی دارد. مخالفان معتقدند وحدت رویه میان تولید، صادرات و واردات باید پابرجا بماند و نباید به تولید داخلی با صادرات بی‌رویه آسیب زد؛ لذا با حفظ شرایط فعلی موافقت دارند.

وی بیان کرد: مئافقان تفکیک فکر می‌کنند نه تنها تولید رشد نکرده بلکه بدتر شده است. من با این تفکیک موافقم و به عنوان سخنگوی کمیسیون موافقت خود را در جلسات مربوطه عنوان کرده‌ام.

عباسپور اظهار کرد: آقای فاطمی امین در کمیسیون صنایع و معادن توضیح دادند که زنجیره تولید تا توزیع باید تحت کنترل قرار بگیرد. این کنترل درباره فولاد پیش آمد و تاثیرگذار نیز بود اما اینکه من و سایر کارشناسان با این تفکیک موافق هستیم از آن جهت است که نباید کنترل و مدیریت چهار وزارت‌خانه را در شرایط ناپایدار اقتصادی بر عهده یک نفر بگذاریم. اگر این حوزه مدیریت را کوچک‌تر کنیم، مدیر برای حوزه کوچک‌تر بهتر می‌تواند مدیریت و تسلط داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن ادامه داد: من معتقد هستم در شرایط کنونی تولید هم آسیب خواهد دید. امروز مدیران ما در حوزه وزارت صمت بیشتر مسائل و کار خود را متمرکز بر کنترل بازار و معیشت مردم کرده‌اند و آنطور که باید و شاید نتوانسته‌اند به شرایط تولید توجه کنند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر حدوداً چهل مانع بر سر مسیر تولید قرار دارد و در این شرایط نمی‌توان به آنها پرداخت. دولت فعلی و دولت قبل هردو به این نتیجه رسیده‌اند که اگر تفکیک صورت بگیرد نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

عباسپور یادآور شد: وقتی تفکیک در کمیسیون صنایع مطرح شد، فقط من موافق بودم و اکثراً با تفکیک مخالف بودند؛ البته تعدادی از نمایندگان که غایب بودند بعد از آن اعلام کردند که موافق جداسازی وزارت صمت هستیم.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن تصریح کرد: معیشت مردم را نمی‌توان صرفاً به مدیریت گره زد، بسیاری از مسائل جهانی و بین‌المللی روی این موضوع تاثیرگذار است. باتوجه به شرایط موجود تفکیک قطعاً می‌تواند اتفاقات بهتری را رقم بزند.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا