دانش

کهکشانی مارپیچ که تصویری بهشتی از تولد ستارگان می سازد


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی space.com، آسمان مملو از ستاره که از تلسکوپ فضایی هابل دیده می‌شود، کلدپلی (Coldplay) نامیده می‌شود که منظره‌ای بهشتی دارد.

این یک تصویر کهکشانی است که با تلسکوپ فضایی Wide Field Camera ۳ و دوربین پیشرفتۀ نقشه‌برداری (Advanced Camera for Surveys) ثبت شده است و بر ان‌جی‌سی ۳۶۳۱ تمرکز دارد. این کهکشان، کهکشان مارپیچی طرح بزرگ (Grand Design Spiral) نامیده می‌شود و ستارگان زیادی در بازوهای چرخشی آن متولد می‌شوند.

رنگ آبی طول موج‌های آبی را نشان می‌دهد و نارنجی امواج فروسرخ یا نواحی گرم را به نمایش می‌گذارد. به طور عادی، مشاهده این امواج به دلیل غبارِ موجود سخت است.

ناسا طی بیانیه‌ای درباره تصویر جدید کهکشانی اعلام کرد: «ستاره‌سازی در کهکشان‌های چرخشی شبیه به راهبندان بین ایالتی است. مانند آنچه با حرکت کُند ماشین‌ها در بزرگراه اتفاق می‌افتد، موادی که کندتر حرکت می‌کنند در صفحۀ حرکتی تنگنا ایجاد می‌کنند و باعث می‌شوند گاز ستاره‌سازی و غبار در امتداد قسمت داخلی بازوان چرخشی فشرده شود. این راهبندان مواد ممکن است چنان فشرده شود که در حین ایجاد ستاره‌های جدید، گرانش سقوط کند. این موضوع در تصویر به رنگ آبی و سفید درخشان دیده می‌شود.

 NGC ۳۶۳۱ که ۵۳ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد در صورت فلکی دب اکبر واقع شده و یکی از کهکشان‌های بسیاری است که مقامات هابل در هفته‌های اخیر به نمایش گذاشته‌اند.

طبق اعلام ناسا درباره علم تلسکوپ، پژوهش کهکشانی هابل شامل مطالبی درباره فشرده‌سازی ماده تاریک است، که باعث درک ساختار کلی جهان می‌شود؛ ضمن اینکه به برخورد کهکشان‌ها و مطالبی درباره چگونگی ساخته‌شدن و انواع آن‌ها می‌پردازد.

ناسا در ساینس اکسپلینر (science explainer) اعلام کرد: اکتشاف‌ها، از اکتشاف سیاه‌چاله کلان‌جرم در مراکز کهکشانی گرفته تا انفجارهای عظیم در هنگام شکل‌گیری ستاره‌ها و برخوردهای عظیم بین کهکشان‌ها، به ستاره‌شناسان اجازه می‌دهد ویژگی‌های کنونی کهکشان‌ها را بررسی کنند؛ همچنین درخصوص چگونگی ایجاد و شکل‌گیری آن‌ها در طول زمان تحقیق کنند.

سی و دو سال پژوهشِ هابل در زمینه مدار به زودی به اعماق فضا کشیده خواهد شد. راه‌اندازی تلسکوپ فضایی جیمز وب در نقطه لاگرانژ ۲ در حال تکمیل‌ شدن است تا کار هابل را در جهان بیشتر از قبل گسترش دهد.

مقامات ناسا درباره کاری که از تلسکوپ فضایی جیمز وب دارند که روی جدیدترین کهکشان‌های جهان ما تمرکز خواهد کرد، نوشتند: کهکشان‌ها به ما نشان می‌دهند که در حال حاضر، ماده چگونه در جهان در مقیاس وسیع شکل می‌گیرد و آن شکل‌گیری چگونه در طول زمان کیهانی تغییر کرده است.

بعضی از مطالعات مربوط به برنامه چرخه ۱ (Cycle ۱) در زمینه کهکشان‌ها بر موضوعاتی همچون شکل‌گیری ستاره‌ها، کهکشان‌های اولیه با «خاصیت فلزی کم» (سرشار از هیدرژن و هلیوم)، کهکشان‌های کروی کوتوله، کهکشان مشهور که در نزدیکی راه شیری است یعنی آندرومدا (ام ۳۱) و نظام کهکشان‌های ماهواره‌ای متمرکز خواهد بود.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا