سیاست

گام های نظارتی کمیسیون اصل 90؛ از اعزام 20 هیات بازرسی تا ارجاع 11 پرونده به قوه قضاییه :: خبرگزاری خانه ملت

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،  کمیسیون اصل نودم (90) قانون اساسی که در حقیقت رسالت تحقق اصل نودم قانون اساسی و ماده 44 آیین‌نامه داخلی مجلس‌شورای‌اسلامی را به عهده دارد، با داشتن 8 عضو ثابت، 13 عضو غیرثابت با استفاده از اختیارات و پشتیبانی قانونی، گام های مهمی برای رسیدگی به شکایت مردم از طرز کار قوای ‌قضائیه و مجریه و مجلس‌شورای‌اسلامی بردارد.

بر اساس اختیارات این کمیسیون عملکرد نمایندگان عضو آن را در اجلاسیه دوم دوره یازدهم مجلس را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

آمار کلی  عملکرد

در بازه زمانی 7 خرداد سال 1400 تا 6 خرداد سال 1401 کل شکایات وارده 2303 فقره است. طی مدت مذکور به منظور رسیدگی به شکایاتی که در صلاحیت کاری کمیسیون تشخیص داده شده و پیگیری نامه هایی که در مهلت مقرر پاسخ آنها واصل نشده 4867 فقره مکاتبه با مراجع ذی ربط صورت گرفته و 4676 فقره جوابیه اعم از واسطه‌ای یا قطعی به ثبت رسیده و 825 فقره پاسخ دستگاه ها برای شکات پرونده‌ها ارسال شده است، جهت راهنمائی شکاتی که شکوائیه آنها فعلاً در صلاحیت کاری کمیسیون تشخیص داده نشده و یا جنبه درخواست مساعدت و کمک مالی وشغلی داشته 927 فقره نامه راهنمائی جهت مراجعه صحیح به مراجع ذی ربط، درخواست رفع نقص و یا اعلام عدم صلاحیت کمیسیون در رسیدگی صادر شده است.

از سوی دیگر 8 فقره شکوائیه به دلیل فقدان آدرس و تکراری بودن بایگانی شده است. همچنین به منظور یافتن راه کارهای مناسب جهت حل موضوعات و نیز بررسی پرونده های مطروحه با 455 فقره دعوت جلسات لازم در کمیسیون تشکیل شده است. 1304 فقره شکوائیه نیز در دستور کار کمیته‌های مختلف کمیسیون قرار دارد.

در ضمن کمیسیون برای بررسی شکوائیه های واصله 20 مورد اعزام هیات بازرسی به شهرهای مختلف داشته است که در ادامه گزارش جزییات آن بیان می شود. در مجموع طی مدت مذکور 14053 فقره نامه به کمیسیون وارد و یا از کمیسیون خارج شده است.

 

اهم اقدامات کمیسیون در اجلاسیه دوم

اعضای کمیسیون اصل 90 در طول یکسال گذشته موارد مختلفی را پیگیری کردند که به مهمترین آنها اشاره می شود. پیگیری افزایش ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی، بررسی عملکرد سازمان سنجش آموزش کشور در نحوه اجرای قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون های سراسری، پیگیری اجرایی شدن قانون چک، پیگیری اجرایی شدن سامانه ملی املاک و اسکان، بررسی عملکرد دولت در مقابله با بیماری کرونا در کشور و تولید واکسن داخلی و همچنین بررسی نحوه تکمیل و واگذاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس مورد بررسی این کمیسیون نظارتی قرار گرفته است.

نمایندگان عضو کمیسیون اصل 90 بررسی عملکرد وزارت نیرو در خاموشی های تابستان 1400و تبعات آن، بررسی شکایات واصله در روند برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، بررسی وضعیت خط لوله گوره – جاسک، بررسی سوابق و برنامه های وزرای پیشنهادی دولت، بررسی شکایت دانشجویان بورسیه ساله های 85 تا 92، بررسی نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، بررسی اقدامات وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست در ارائه گزارش ناصحیح درخصوص بنزین تولیدی صنایع پتروشیمی، پیگیری نحوه اجرای ‌قانون جامع حدنگار(کاداستر) و پیگیری اجرایی شدن سامانه های موضوع مواد 5 و 6  قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستورکار خود داشتند.

همچنین اجرای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن (فروش خانه‌های سازمانی)، پرونده اختلاف کانون سردفتران و نیروی انتظامی در نحوه انتقال سند خودرو، موضوع نحوه واگذاری 18% از سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و انعقاد تفاهم نامه همکاری بین وزارت دادگستری و کمیسیون اصل نود در خصوص استفاده از ظرفیت های کنوانسیون مبارزه با فساد را پیگیری کردند.    

کارنامه یکساله کمیسیون اصل نود مجلس

 

قرائت 11 گزارش نظارتی در صحن علنی

این کمیسیون نظارتی، در صحن علنی 11 گزارش از پرونده های در حال بررسی و به نتیجه رسیده ارائه کرد. بر اساس عملکرد اعلامی از سوی کمیسیون در سال گذشته، گزارش بررسی نحوه اجرای قانون اصلاح قانون صدور چک، گزارش خسارت میلیاردی وزیر نفت به بیت المال در نحوه واگذاری فراقانونی سهام و به تأخیر انداختن بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس با اقدامات سیاسی-رسانه ای و ارائه و گزارش های خلاف واقع به دستگاه‌های نظارتی قرائت شد.

همچنین قرائت گزارش وضعیت خط لوله گوره –جاسک، گزارش اقدامات غیرقانونی دولت یازدهم و دوازدهم درخصوص دانشجویان بورسیه سال های 85 تا 92، گزارش رسیدگی به تخلفات وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست در ارائه گزارش ناصحیح درخصوص بنزین تولیدی صنایع پتروشیمی، گزارش علت قطع برق و خاموشی های مکرر در تابستان اخیر و گزارش نحوه اجرای قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» در صحن علنی صورت گرفت.

گزارش نحوه اجرای ‌قانون جامع حدنگار(کاداستر) و گزارش روند پیگیری و تصویب افزایش ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی رسیدگی به شکایت عده کثیری از داوطلبان و دانشجویان پذیرفته شده در آزمون های سراسری ورودی به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی (کنکور) مبنی بر عملکرد سازمان سنجش آموزش کشور در برگزاری آزمون مجدد از ایشان پس از اعلام قبولی و ثبت نام و تحصیل در دانشگاه ها نیز از سوی کمیسیون اصل 90 در صحن علنی قرائت شد.

 

پرونده های ارسالی به دستگاه قضایی

کمیسیون اصل 90 در راستای اختیارات و انجام وظایف خود پرونده هایی که نیاز به برخورد قضایی داشته را به دستگاه قضایی ارسال کرد.  این پرونده ها در دو بخش  موارد مستند به قانون الحاق یک تبصره به ماده راجع به اجازه مکاتبه و تحقیق مستقیم به کمیسیون اصل 90 با دستگاه های دولتی و  موارد مستند به تبصره ماده 5 قانون نحوه اجرای اصل نودم قانون اساسی صورت گرفته که در کل  11 پرونده از سوی کمیسیون اصل 90 به قوه قضاییه ارجاع شده است.

 

اعزام هیات های  بازرسی کمیسیون

کمیسیون اصل 90 20 هیات برای بازرسی  به ارگان ها مختلف اعزام کرده است که می توان به اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از گمرک تهران، اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از زندان اوین تهران، اعزام هیات بازرسی جهت بازدیدازکارخانه لوازم خانگی اسنوا اصفهان، اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از گمرک بوشهر، اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از کارخانه پاکشوما قم، اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از زندان مشهد و اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از سازمان جهادکشاورزی و امور اراضی مشهد اشاره کرد.

همچنین اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از زندان نیشابور، اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از گمرک قشم، اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از تصفیه خانه ششم تهران، اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از گمرک غرب تهران، اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از بندرخشک (آپرین) اسلامشهر و اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از زندان همدان صورت گرفت.

اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از سازمان جهاد کشاورزی و امور اراضی مشهد، اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از از پهنه های نقشه برداری شده اراضی زراعی استان  اصفهان، فلاورجان، مبارکه و دهاقان، اعزام هیات بازرسی جهت نظارت بر عملکرد اداره کل تعزیرات حکومتی استان خراسان جنوبی، اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از پهنه های نقشه برداری شده اراضی زراعی استان خراسان جنوبی، اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از بزرگراه ورزقان آذربایجان شرقی، اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از استان سیستان و بلوچستان  برای بررسی وضعیت قاچاق سوخت، کالاهای اساسی و گمرکات و اعزام هیات بازرسی جهت بازدید از دفاتر اسناد رسمی استان زنجان و پهنه های اراضی زراعی آن استان در یکسال گذشته انجام شده است.

کمیسیون اصل 90 به بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی شناخته می شود با این حال در اجلاسیه دوم 2 طرح برای بررسی و تصویب به کمیسیون اجاع داده شده است طرح اصلاح ماده 3 قانون نظارت بر رفتار نمایندگان (هدایای شغلی) و طرح اصلاح مواد 19 ،43 و 44 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در این کمیسیون بررسی شد./

پایان پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا