بین‌الملل

گانتس به نتانیاهو: زمین سوخته تحویل کابینه بعدی نده


وی که در جمع اعضای حزب خود (آبی و سفید) صحبت می‌کرد، گفت: «اگر نتانیاهو تصمیم بگیرد که زمین سوخته تحویل دهد، وی به میراث خود و کشور آسیب رسانده است. من از اینجا وی را فرامیخوانم که تا نتایج دموکراتیک را پذیرفته و به روند احترام بگذارد».

گانتس ادامه داد: «من می‌توانستم در یک چشم به هم زدن برای دو و نیم سال آینده نخست وزیر باشم (اگر وی دوباره با نتانیاهو ائتلاف می‌کرد). من انتخاب کردم که این کار را انجام ندهم تا ایجاد دولت تغییر را توانمند ساخته و به کار در این باره ادامه می‌دهم».

این در حالی است که ساعتی پیش خبرگزاری رویترز به نقل از «یاریو لوین» رئیس کنست رژیم صهیونیستی خبر داد که رای‌گیری درباره کابینه جدید این رژیم که توسط «یائیر لاپید» رئیس حزب یش عتید تشکیل خواهد شد،‌ هفته آینده انجام می‌شود.

پیش از آن، «یائیر لاپید» رئیس حزب یش‌عتید در نامه‌ای به «رووین ریولین»‌ رئیس رژیم جعلی اسرائیل، اعلام کرد که کابینه ائتلافی را با هفت حزب دیگر شامل یامینا، کارگر، لیست مشترک اعراب، آبی‌وسفید، اسرائیل بیتُنا، امید جدید و مرتص تشکیل داده است. 

در این توافق کابینه که نخست‌وزیری آن به‌صورت چرخشی است، بنت به‌عنوان رئیس حزب یامینا ابتدا به مدت دو سال نخست‌وزیر این رژیم خواهد بود و در نیمه دیگر (دو سال بعدی) لاپید در این سمت قرار می‌گیرد.

نتانیاهو پیشتر در آخرین تقلاهای خود برای باقی‌ماندن در قدرت، از نمایندگان کنست خواست تا به اعضای کابینه پیشنهادی احزاب مخالف خود، رأی موافق ندهند.

از سوی دیگر نتانیاهو در آخرین تقلاهای خود برای باقی‌ماندن در قدرت، بار دیگر سعی کرد از موضوع ایران و توافق هسته‌ای برای منصرف‌کردن نمایندگان کنست از رأی‌دادن به کابینه جدید سوءاستفاده کند.

نتانیاهو عصر یکشنبه طی سخنرانی در جمع اعضای حزب خود (لیکود) مدعی شد اگر کابینه جدیدی تشکیل شود که در آن «نفتالی بِنِت» نخست‌وزیر باشد، تل‌آویو مجبور می‌شود که توافق هسته‌ای آمریکا با ایران را بپذیرد.

وی با بیان اینکه تل‌آویو توسط دولت جدید واشنگتن تحت فشار بسیاری برای پذیرفتن احیای توافق هسته‌ای ایران قرار دارد، اما مدعی شد که خودش تاکنون در برابر این فشارها مقاومت کرده است.

نتانیاهو که خود را در یک قدمی از دست‌دادن قدرت ۱۲ ساله در رژیم جعلی اسرائیل می‌بیند، گفت: «این کابینه‌ای خواهد بود که نمی‌تواند در برابر فشارهای آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران مقاومت کند، [توافقی] که به ایران بمب اتمی می‌دهد تا ما را تهدید کند».

311311


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا