اقتصاد

۱۱ ناحیه صنعتی در مناطق روستایی استان سمنان ایجاد می‌شود


مهدی صمیمیان روز شنبه در نشست هم‌افزایی و پایش روند پیشرفت نواحی صنعتی در مناطق روستایی استان سمنان در سالن اجتماعات ساختمان شماره ۲ استانداری ابراز داشت: طرح راه‌اندازی ۱۱ ناحیه صنعتی در روستاهای استان سمنان طبق ماده ۲۷ برنامه ششم توسعه است.

وی ادامه داد: توجه به صنایع تبدیلی ، گردشگری روستایی و طرح های نوآورانه می‌تواند به اشتغالزایی  در مناطق روستایی استان سمنان کمک کند و باید این راهبرد در هنگام برنامه‌ریزی مدنظر باشد.

وی بیان کرد: طرح ایجاد ۱۱ ناحیه صنعتی در مناطق روستایی ۶ شهرستان استان سمنان با رویکرد استقرار صنایع سبز و صنایع تبدیلی پیش بینی می‌شود و در صوت رفع موانع و بهره‌برداری از این طرح ها علاوه بر رونق اقتصادی در استان، می‌تواند به بهبود وضعیت معیشت، ایجاد اشتغال در روستاهای استان و کاهش مهاجرت کمک کند.

صمیمیان یادآور شد: برای ایجاد ناحیه صنعتی در مناطق روستایی استان سمنان در گام اول باید مکان‌یابی انجام شود و سپس با تایید امور اراضی و اداره کل منابع طبیعی در زمینه تخصیص زمین برای تامین زیرساخت‌ها مانند آب، برق از طریق مراجع ذیربط اقدام شود .

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری سمنان گفت: عملیاتی شدن طرح ایجاد ناحیه صنعتی در مناطق روستایی استان نیازمند هم‌افزایی و همرایی بخش‌های مختلف است و انتظار می‌رود با همراهی بخش‌های مختلف تحقق این طرح تا حد زیادی با رفع دغدغه‌ اشتغال، جمعیت روستایی تثبیت شود.

بر اساس سرشماری نفوس ومسکن سال ۱۳۹۵ کشور ، از کل جمعیت ۷۰۲ هزار نفری استان سمنان ۴۵ هزار و ۸۱۶ خانوار روستایی با جمعیت ۱۴۱ هزار و ۸۵۸  نفر در ۵۴۹ روستاهای استان  زندگی می کنند و ۹۰ درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شوراهای اسلامی روستایی و ۸۸ درصد تحت پوشش دهیاری‌ها قراردارند.

استان سمنان دارای ۳۰۸ روستای برخوردار از شورای اسلامی است و ۲۵۶ روستای استان هم دهیاری دارد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا