جامعه

جلوگیری از آسیب خانواده زندانیان در دستور کار سازمان زندان‌ها است


محمدمهدی حاج‌محمدی شامگاه جمعه در جمع خبرنگاران در بیرجند افزود: این موضوع می‌تواند محل مشارکت آحاد مردم و همه نخبگان باشد چرا که خانواده زندانی بی‌گناه است و تقصیری در اشتباه سرپرست خانواده ندارد.

وی اظهار داشت: از مردم استان خراسان جنوبی نیز در این ماموریت خطیر که مراقبت از خانواده زندانیان است، کمک می‌طلبیم.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با بیان اینکه وظیفه سنگینی در قبال وضعیت جسمی، فکری  و رفتاری زندانیان داریم گفت: سال گذشته در شرایط کرونایی با دل مشغولی زیاد مراقبت کردیم زندانیانی که در بند هستند به کرونا  مبتلا نشوند زیرا تلاش رسانه‌های بیگانه بر این بود که القا کنند ما نسبت به سلامت زندانیان بی‌اعتنا هستیم.

وی ادامه داد: در این راستا با مدیریت، اعطای مرخصی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اقدامات لازم صورت گرفت و در سال جاری که امکان واکسیناسیون عمومی فراهم شده، از دولت درخواست داریم با درک اهمیت سلامت زندانیان و تعهدی که نظام اسلامی به سلامت آنان دارد و نگرانی‌هایی که خانواده زندانیان دارند این افراد را که به عنوان زندانی در اختیار ما هستند در اولویت واکسن کرونا قرار دهند تا در شیوع این ویروس، زبان دشمنان باز نباشد.

حاج‌محمدی گفت: شهید همت در وصیتش آورده است ما در قبال همه کسانی که راه کج می‌روند مسوولیم لذا همه برادران جهادی دغدغه دارند حرف شهدا روی زمین نماند و توصیه شهدا در واقع ماموریت آنهاست.

وی افزود: اکنون نسبت به زندانی و خانواده آنان شرایطی وجود دارد که برادران جهادی و فرهنگی که نگرانند در مقوله آسیب‌های اجتماعی نقش ایفا کنند و اینجا زندانیان و خانواده آنان عرصه فعالیت گروه‌های جهادی است.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی به تعطیلی کانون اصلاح و تربیت خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: این کانون با صفر شدن آمار مددجویان زیر ۱۸ سال تعطیل شد که الگویی برای سایر استان‌های کشور است.

وی در همین راستا هدف از سفرش به خراسان جنوبی را قدردانی از مردم استان، مسوولان و دست‌اندرکاران برای ادای تکلیف و وظیفه‌شان در قبال آسیب‌های اجتماعی ذکر کرد.

حاج‌محمدی صفر شدن آمار مددجویان کانون اصلاح و تربیت خراسان جنوبی را رویدادی فوق‌العاده توصیف کرد و افزود: امیدواریم با کمک نخبگان این استان و بانوان، شاهد صفر شدن آمار مددجویان نسوان نیز باشیم و در این مقوله هم استان خراسان جنوبی برای سایر هموطنان الگو شود.

وی تصریح کرد: تعطیلی کانون اصلاح و تربیت خراسان جنوبی برای اولین بار در سطح کشور رقم خورد و شایسته تقدیر است.

رییس سازمان زندان‌ها ضمن تسلیت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) گفت: از این بابت که نتوانستیم آرزوهای آن بزرگوار را در قبال زندان و زندانبانی عملی کنیم، شرمنده هستیم و در این روز عهد می‌بندیم تلاش بیشتری کنیم که به آرمان‌های مترقی نزدیکتر شویم و انصافا مترقی‌تر و پیشرفته‌تر از نگاه امام راحل به ماموریت زندانبانی طرح بهتری نداریم.

وی ادامه داد: برای موفقیت در ماموریت اصلاح و تربیت حتما باید به علل ارتکاب جرم بیندیشیم از جمله علل بیکاری و بزهکاری که به همین خاطر تلاش می‌کنیم فقط یک نگهبان نباشیم بلکه یک زندانبان خوب باشیم زیرا زندانبان خوب برای اصلاح و تربیت، نجات و درمان بزهکار، توانمند شدن زندانی و مراقبت از خانواده زندانی در معرض آسیب برای جلوگیری از وارد شدن به چرخه بزهکاری تلاش می‌کند.

همچنین در سفر امروز رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به خراسان جنوبی با حضور رییس کل دادگستری و جمعی از مسوولان استانی یک باب منزل واقع در امیرآباد بیرجند به مساحت ۶۰ متر مربع زیربنا تحویل خانواده زندانی نیازمند شد.

این منزل با همکاری اداره کل زندان‌های خراسان جنوبی و کمیته امداد امام خمینی (ره) ساخته شده است.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در سی‌امین سفر استانی صبح امروز (جمعه) وارد خراسان جنوبی شد و بدو ورود به بیرجند با حضور در گلزار شهدای این شهر به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

حاج‌محمدی با استاندار خراسان جنوبی هم دیدار کرد.

بازدید از زندان مرکزی بیرجند و حضور در مراسم آزادی هشت زندانی، شرکت در مراسم اهدای خانه به خانواده زندانی همچنین دیدار با نمایندگان گروه‌های جهادی، دیدار با کارکنان و خانواده‌های زندانی از جمله مهمترین برنامه‌های این سفر یک روزه اعلام شده است.

همچنین روز گذشته سه گروه از مدیران سازمان زندان‌ها از زندان‌های طبس، فردوس، قاین و نهبندان بازدید کردند که گزارش بازدیدها را به رییس این سازمان ارائه خواهند کرد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا