فناوری اطلاعات

خالی کردن حساب بانکی با پیامک «ابلاغ الکترونیک قضایی» – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ جواد جهانشیری اظهار کرد: با توجه به رصد و پایش فضای سایبری توسط کارشناسان پلیس فتا خراسان رضوی، تعداد تماس‌های شهروندان با مرکز فوریت‌های سایبری و همچنین مراجعه تعداد قابل توجه شاکیان به پلیس فتا مبنی بر برداشت غیر مجاز از حساب بانکی شاکیان، کارشناسان پلیس فتا متوجه انتشار نرم‌افزاری در فضای سایبری شدند که با ترفندی خاص نسبت به دسترسی به حساب بانکی قربانیان در حال انتشار است.

وی افزود: در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد تمامی مالباختگان با پیامک «ابلاغ الکترونیکی» مواجه شده‌اند که برای پی بردن به محتوای دریافتی، باید روی لینک ارسال شده کلیک کرده و پس ازنصب این نرم افزار که حاوی موضوع ابلاغ الکترونیک قضائی است، کاربر به صفحه پرداخت الکترونیکی وصل می‌شود؛ در ادامه با پرداخت بیست هزار ریال منتظر تأیید تراکنش خواهد بود که پس از دو یا سه بار مواجه شدن با خطای نامشخص، از ورود مجدد امتناع کرده و در ادامه با دریافت پیامک حساب، متوجه خالی شدن موجودی حساب خود می‌شود.

رئیس پلیس فتا خراسان رضوی تصریح کرد: متأسفانه کلاهبرداران به تناسب رشد آگاهی شهروندان، روش‌های خود را بروز کرده، این روش کلاهبردارانه، همان روش قدیمی فیشینگ بود که قبل از رمز پویا، افراد کلاهبردار طی یک مرحله به اهداف خود دست می‌یافتند.

وی ادامه داد: با اجرایی شدن رمز پویا، حالا نیاز به دسترسی به پیامک‌های کاربران دارند که در این روش، با طی کردن دو مرحله، به اطلاعات حساب بانکی افراد دسترسی غیر مجاز پیدا می‌کنند.

جهانشیری گفت: در تمام مراحل این نقشه شوم، کلاهبردار ابتدا شهروند را با ارسال پیامک ابلاغ الکترونیکی کنجکاو کند تا برای بررسی بیشتر، شهروند روی لینک دریافت شده کلیک کند و با این کار به نرم افزاری که از سوی کلاهبردار ارسال شده، فرصت داده می‌شود تا پیامک‌های فرد قربانی را بخواند.

وی با بیان این‌که پرداخت ۲۰ هزار ریال و خطای ناشناخته به منظور دریافت اطلاعات کارت عابر بانک قربانی است، افزود: از طرفی کلاهبردار با در اختیار داشتن پیامک‌های صاحب حساب، با فراغ بال، قسمت نهایی نقشه خود را اجرایی کرده و حساب فرد را خالی می‌کند.

رئیس پلیس فتا خراسان رضوی متذکر شد: کاربران فضای سایبر نسبت به دامنه آدرس سایت‌ها و اخذ نرم‌افزارهای کاربردی از منابع معتبر و دسترسی‌هایی که برای نرم افزارهای موبایلی جهت اجرای برنامه داده می‌شود، دقت بیشتری داشته باشند، مجرمان اخیر حتی پروتکل «https» را نیز به راحتی دور زده و با ارسال آدرس‌هایی که با «https» شروع می‌شود و با خلاصه کردن دامین آدرس‌های ارسالی، نسبت به تطمیع کاربر در ایمنی آدرس اعلام شده اقدام می‌کنند.

وی افزود: مردم توصیه‌های پلیس را در پیشگیری از وقوع جرم مدنظر قرار دهند و کارتی با حداقل موجودی برای خریدهای اینترنتی داشته باشند چراکه در این صورت، با افشای اطلاعات حتی به‌صورت ناخواسته، فرد کلاهبردار موفق به رسیدن به اهداف خود نمی‌شود.

هموطنان می‌توانند در صورت نیاز با شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا ارتباط برقرار کنند.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا