جامعه

هوای اصفهان برای عموم شهروندان ناسالم است/ سجزی بنفش شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز با میانگین ۱۵۶ برای دومین روز متوالی در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است.

وی افزود: وضعیت کیفی هوا در ایستگاه میدان احمدآباد و خیابان استانداری با شاخص ۱۶۳، میدان انقلاب با شاخص ۱۷۲، خرازی با شاخص ۱۶۹، رهنان با شاخص ۱۵۳، فرشادی با شاخص ۱۵۷، خیابان کاوه با شاخص ۱۶۵، خیابان میرزا طاهر با شاخص ۱۶۲ و خیابان ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۶۱ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) و در خیابان پروین با شاخص ۹۹ در شرایط قابل قبول است.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: کیفیت هوای شهرهای مبارکه با میانگین شاخص ۱۱۷ ناسالم برای گروه‌های حساس، شاهین شهر با میانگین شاخص ۱۶۰ ناسالم برای عموم شهروندان و در سجزی با شاخص ۲۱۵ وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) را نشان می‌دهد.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان امروز به سبب وزش بادهای شرقی به نسبت شدید در مناطق شمال و شرق استان خیزش گرد و خاک در این مناطق و غبار آلودگی هوا به ویژه در نواحی مرکزی از جمله کلانشهر اصفهان پیش‌بینی شده است که شدت آن دیروز و امروز نسبت به هفته‌های اخیر بیشتر است.

گفتنی است شاخص آلودگی هوای کلانشهر اصفهان از شامگاه سه‌شنبه در همه ایستگاه‌های پایش در وضعیت بسیار ناسالم و در برخی ساعات در شرایط خطرناک قرار گرفت و این روند همچنان ادامه دارد.

در چنین شرایطی همه افراد جامعه به ویژه گروه‌های آسیب پذیر از جمله بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان کمتر از پنج سال از تردد غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا