فرهنگ

آغاز به کار هجدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی در تبریز


ایسنا/آذربایجان شرقی هجدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی  از روز ۲۱ الی ۲۵ شهریور  ماه به میزبانی تبریز و با حضور مداحان، شعرا، پیرغلامان و خادمین حسینی برگزار می‌شود.

رئیس اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی  عصر روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور ماه در آئین افتتاحیه این اجلاس اظهار کرد: پرچم تشیع و خونخواهی امام حسین(ع)، همواره هویت اصلی مردم دیار آذربایجان بوده است.

محمدمهدی رحمتی اظهار کرد: خدا را شاکر هستیم که ایستگاه هجدهم همایش پیرغلامان حسینی امسال به تبریز رسید؛ دیاری که پرچم تشیع و خونخواهی امام حسین(ع)، هویت اصلی مردمانش است.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی پرچم سرخ  امام حسین(ع) سنبل مقاومت بوده و همین مردم تبریز در قیام ۲۹ بهمن کاری کردند که بنا به فرموده رهبر انقلاب اگر ۲۹ بهمن نبود، شاید انقلاب اسلامی نیز شکل نمی‌گرفت.

وی خاطرنشان کرد: آذربایجان دیاری است که در دفاع مقدس عاشورا آفرینی کرده و  ستارگان درخشانی را تقدیم ولایت کرد.

رئیس بسیج رسانه ملی با اشاره به تاخیر یک‌ساله برگزاری این‌اجلاس بخاطر کرونا، گفت: بعد از یک سال وقفه، همه‌ی مسئولان ملی و استانی اتفاق نظر داشتند که اجلاس هجدهم باید در خور و شأن جایگاه آذربایجان‌شرقی و تبریز برگزار شود و در همین راستا تصمیم گرفتیم اجازه ندهیم این سنت حسنه فراموش شود و زمینه برگزاری را با بازطراحی اجلاس و برگزاری با رعایت پروتکلهای بهداشتی فراهم کردیم.

وی تاکید کرد: در برگزاری این اجلاس مدعوین مورد وثوق، صاحب‌نظران و تمامی تشکلهای فعال در این حوزه سهیم هستند و تبریز شایسته‌ی میزبانی از این اجلاس است.

رحمتی در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح اهداف چهارگانه برگزاری این اجلاس گفت: گسترش و بسط فرهنگ تکریم از پیرغلامان، معرفی پیرغلامان به عنوان چهره های شاخص فرهنگی و دارای مرجعیت اجتماعی، توسعه گردشگری مذهبی و معرفی آذربایجان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مذهبی و بازنمایی رسانه‌ای پیرغلامان حسینی اهداف مهم برگزاری این اجلاس است.

میزبانی از خادمین حسینی همه سختی ها را آسان می‌کند

مدیرکل صداوسیمای آذربایجان‌شرقی نیز طی سخنانی گفت: امروز تبریز بخاطر میزبانی از پیرغلامان از سراسر کشور و کشورهای دیگر به‌خود می بالد و اکنون در فضایی تنفس می‌کنیم که عطر وجود عاشقان حسینی همه جا را معطر کرده است و امیدواریم شادی دل امام حسین(ع) توشه‌ی ما از برگزاری این اجلاس باشد.

مرتضی صفری ادامه داد: امروز میزبان پیرغلامانی هستیم که عصاره‌ی عشق به امام حسین(ع) هستند و جوانی خود را در این راه صرف کرده اند تا مشعل های هیئات حسینی همیشه روشن مانده و نور هدایت و  راهگشای انسان‌ها باشد.

وی خاطرنشان کرد: از دیرباز تاکنون مدال نوکری اهل بیت(ع) بر سینه‌ی مردان و زنان تبریز جلوه گری می‌کند و مجالس عزای آل الله تعطیل نشده است.

صفری با بیان اینکه خادمان اجلاس در تهران و تبریز سراز پا نمی‌شناختند تا این مراسم آبرومندانه برگزار شود، گفت: متاسفانه شرایط سخت کرونایی باعث ایجاد تاخیر و وقفه‌ای یک ساله در برگزاری این اجلاس شد اما شوق شوق دیدار خادمین و پیرغلامان هر سختی را آسان کرد.

وی ادامه داد: ستاد برگزاری این اجلاس با حمایت های معنوی امام جمعه محترم تبریز و زیر نظر استاندار آذربایجان‌شرقی آغاز به کار کرده و طی ۴۶ جلسه با تشکیل هفت کمیته شامل کمیته تشکلهای دینی و مردمی با مسئولیت اداره کل تبلیغات اسلامی، کمیته اجرایی و اطلاع‌رسانی با مسئولیت صداوسیمای استان، کمیته تبلیغات و فضاسازی شهری با مسئولیت شهرداری تبریز، کمیته فرهنگی و هنری با مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، کمیته علمی و فناوری با مسئولیت دانشگاه تبریز، کمیته امنیت و انتظامات با مسئولیت اداره کل سیاسی و انتظامی استانداری و کمیته تدارکات و پشتیبانی با مسئولیت معاونت توسعه مدیریت منابع استانداری، تمهیدات لازم را فراهم کردند.

انتهای پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا